Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem jako medvěd, říká kajakář Dostál. V Riu chce útočit na tři medaile

Český kajakář Josef Dostál se svou novou lodí. | foto: Ivana Roháčková

26 2015
Mnozí přední sportovci si dovolenou užívali třeba u moře, on ale zůstal v Praze a volno měl vlastně jen týden. "Původně jsem ho chtěl strávit s babičkou a dědou někde na pláži, ale sešlo z toho. Tak jsem i ten týden doháněl školu," říká dvaadvacetiletý kajakář Josef Dostál.

Letos přivezl z mistrovství světa stříbro na kilometru a ve čtyřkajaku se podílel na bronzu, a pro olympijské hry v Riu uvažuje hned o třech disciplínách.

Nebyl jste z takové „dovolené“ mrzutý?
Ani ne. V sezoně na školu nebylo tolik času, tak jsem aspoň udělal dvě zkoušky, taky jsem byl tři dny v lázních a teď už druhý týden trénuju. Ale s přítelkyní jsme si naplánovali Vánoce někde u moře.

Stihl jste si aspoň v lázních vyčistit hlavu?
Ale já ji měl celkem čistou... A v těch lázních bych stejně víc než tři dny nevydržel, strašně jsem se tam nudil. Ale málem bych zapomněl - menší dovolenou jsem měl už začátkem září na předolympijských závodech v Riu. Vypadl jsem bohužel už v pátečním semifinále, ale nijak jsme to nehrotili, šlo o to poznat dráhu. A potom jsem dva dny, kdy závodili ostatní, mohl chodit na pláž. Na Ipanema Beach jsem jezdil na surfu a měl pohodičku.

Pokud jde o bezpečnost, žádné problémy jste neměl?
Přepadení jsou prý v Riu poměrně častá, ale podívejte se na mě. Asi nejsem ten typ, kterého by si zloději vyhlédli, měřím dva metry a dva centimetry navrch a v sezoně vážím 110 kilo. Což už ovšem neplatí, přibral jsem pět kilo.

Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba...

Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba po finále kilometrové trati na MS v Miláně.

To vám při tréninku nevadí?
Kdepak, s mým trenérem Karlem Leštinou razíme teorii, že jsem jako medvěd. Ten musí taky na zimu přibírat, aby měl až do jara z čeho žít. Tréninkové dávky se brzy začnou zvyšovat a já je s větší váhou budu líp snášet. Na jaře sice kvůli váze jezdím pomaleji, ale potom kila ubývají a na vrcholném podniku roku mi to jezdí docela rychle.

Vrchol příštího roku je jasný - už se vám honí hlavou olympijské myšlenky?
Ty se mi tam honí asi od deseti let! (směje se) Ale jinak moc ne. Mám v podvědomí, že se olympiáda pomalu blíží, ale s trenérem jsme se domluvili, že k sobě nervozitu nepustíme a nebudeme vyšilovat. Věříme, že dobré výsledky budou taky díky dobré náladě v tréninkové skupině.

Už znáte váš olympijský program? Pojedete opět na kajaku a čtyřkajaku?
Rád bych zvládl tři disciplíny, tedy i deblkajak. Ta možnost existuje - singlkajak se v Riu pojede v pondělí a úterý, další dva dny to bude deblkajak a v pátek a sobotu čtyřkajak. Ještě nechci říkat, s kým bych do debla šel, ale pokud nám to v sezoně bude fungovat a bude šance na finále i na boj o medaile, proč to nezkusit? Aspoň si pak nebudu připadat nevytížený.

Zmínil jste zkoušky, studujete na pražské Vysoké škole chemicko-technologické. Jde vám to podobně jako rychlostní kanoistika?
Asi o něco hůř, ale mám individuální studijní plán, jistou úlevou je i to, že dělám školu pomaleji. Kantorů si vážím, protože vím, že mi pokaždé nemusejí prokazovat laskavost tím, že mi odloží zkoušky. Ale dělají to, takže snad vědí, že nejsem nějaký flink.

V sobotu letíte na měsíční soustředění do Ameriky, kde začnete s přípravou naostro...
Já s trenérem Leštinou tvoříme předvoj, ostatní včetně kluků ze čtyřkajaku dorazí o týden později. Zase budeme v tréninkovém centru pro americké olympioniky v kalifornském Chuala Vista, je to kousek od hranic s Mexikem. Bývá tám krásné počasí s teplotami těsně nad dvacet stupňů, žádné tropy.

Jakmile se ukáže příležitost, vyráží úspěšný kajakář s prutem do přírody
Za svým koníčkem vyrazil kajakář Dostál i do Norska, a byl úspěšný.
Velkým koníčkem kajakáře Josefa Dostála je rybolov - takový úlovek vytáhl z...
V domácích podmínkách si rybář Dostál užívá i na lovu pstruhů.

Nebudete tam poprvé, takže už asi víte, jak ten měsíc přežit...?
Přežít? Já se tam strašně těším! Vždycky tři dny trpíme na tréninku, takže člověk pak stihne už jen spánek, a potom je den volna.To chodíme třeba po nákupech, blíží se Vánoce, anebo si zajdeme na SeaWorld, kde mají úžasnou show s kosatkami a delfíny. A navíc strašně rád chytám ryby, tudíž ty dny volna budou prima.

Ryby pouštíte?
Malé ano. Letos na jaře jsem tam chytil kranase kalifornského, měl metr deset a jedenáct kilo, moc krásná ryba. Udělali jsme si ji na grilu, bylo to dobré zpestření tamní celkem jednotvárné stravy.

Širší veřejnost vás vzala na vědomí při olympijských hrách v Londýně, kde jste s posádkou čtyřkajaku slavil bronz. Jak se Josef Dostál za tři roky změnil?
Nedávno jsem koukal na fotky z Londýna, hlavní změna je asi ve vzhledu. Tenkrát jsem byl takové devatenáctileté ucho, nedlouho před olympiádou jsem maturoval. Teď mám hustší plnovous, hlubší hlas, a pokud jde o pádlování, přibylo víc sebejistoty. Posbíral jsem něco zkušeností i medailí, loni jsem byl mistrem světa na čtyřkajaku i na singlu. Myslím, že už nějaký čas vím, jak závodit, tak to snad budu vědět i na další olympiádě.Najdete na iDNES.czmobilní verze