Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Doufám, že soupeři budou koukat, věří český kajakářský obr před MS

Josef Dostál jako mistr světa na singlkajaku | foto: AP

17 2015
Potvrdit historické výsledky z loňského MS v Moskvě, ale především vybojovat účast na olympiádě v Riu 2016 - s takovou dnes vyrazí čeští rychlostní kanoisté do Milána, dějiště nadcházejícího světového šampionátu. Nemůže mezi nimi chybět ani Josef Dostál, s výškou 202 centimetrů nepřehlédnutelná postava v týmu.

„Doufám, že soupeři budou koukat,“ říká dvaadvacetiletý úřadující mistr světa na kajaku a člen zlatého čtyřkajaku.

Do Milána zamíříte coby obhájce dvou loňských titulů - jak se vám taková role zamlouvá?
Myslím na ni ve dne v noci, stejně jako kluci ze čtyřkajaku! (směje se) Ale vážně - tak to nebereme. Tohle mistrovství světa není tolik důležité z pohledu umístění, hlavně chceme vybojovat postup na olympádu. Zlato by samozřejmě bylo ideální, ale v případě čtyřkajaku znamená jistotu postupu sedmé místo. Pak bych mohl na olympiádě jet i na kajaku, časový pořad to umožní.

O Rio pojede 11 lodí

MS rychlostních kanoistů startuje ve čtvrtek v Miláně a vzhledem k tomu, že na něm půjde na tratich 200 a 1000 m o postup na olympiádu v Rio de Janeiru, jde o nejdůležitější závod za poslední tři roky. Hlavními českými želízky budou čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál, Štěrba, deblkánoe Radoň, Dvořák a kanoista Fuksa.
"Na základě dosavadní výkonnosti věřím, že se tyto tři posádky kvalifikují. Kdyby to některé nevyšlo, bylo by to zklamání," říká šéftrenér reprezentace Pavel Hottmar. Jistotu postupu dává umístění v první šestce, u čtyřkajaku sedmičce. Ten však už nebude mít možnost boje o dodatečnou nominaci v květnu 2016 v Duisburgu, kde zpravidla půjde o jediné místo pro Rio.

Nominace na MS
Muži
200 m
K1:
Filip Šváb, K2: Šváb, Karel Slepica, C1: Karel Palma.
500 m
K1:
Radek Šllouf, C1: Martin Fuksa.
1000 m
K1: Josef Dostál, K2: Jakub Špicar, Jakub Zavřel, K4: Danisel Havel, Lukáš Trefil, Dostál, Jan Štěrba, C1: Fuksa, C2: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák, C4: Tomáš Janda, David Macháček, Vojtěch Ruso, Radek Miškovský.
5000 m
K1:
Trefil.

Ženy
200 m
K1:
Michaela Faqsnerová, C1: Jana Ježová.
500 m
K2:
Lucie Matoušková, Monika Machová. K4: Andrea Havlová, Jana Šebestová, Anna Kožíšková, Michaela Mlezivová. C2: Ježová, Lenka Součková
5000 m
K1:
Kožíšková.

Cožpak nyní v Miláně nebudete mít medailové ambice právě i na kajaku?
Na singlu bych považoval za úspěch finále, ale když mi to sedne, chci samozřejmě útočit na přední příčky. Doufám, že soupeři budou koukat. Budu to brát jako loňské mistrovství světa, chci ukázat, co jsem natrénoval. A buď se na soupeře budu před cílem dívat, jak jsou vpředu, anebo se budu otáčet, kde jsou. Radši bych druhou variantu.

Vzpomenete si ještě na zlatý loňský závod?
Byl to velice příjemný zážitek. Když jsem viděl, jak máme s těmi nejlepšími srovnané špičky lodí, řekl jsem si, že musím přidat. A ono se to povedlo, nikdo už mě nepředjel.

Do světové špičky jste vtrhnul na olympijských hrách v Londýně, kde jste se čtyřkajakem získali bronz. Tenhle slavný závod si také vybavíte?
Byl to naprostý šok. Bylo mi devatenáct! O rok dřív jsem vyhrál juniorské mistrovství světa, krátce před olympiádou jsem maturoval... Nějak se to všechno sešlo. Naše jízda nebyla úplně dokonalá, možná jsme měli i na lepší výsledek, ale dopadlo to krásně.

Nehrozí teď nebezpečí, že byste mohl pociťovat medaile z velkých podniků jako závazek?
Určitě ne. Mým snem je vyhrát olympiádu, řekl bych, že za tím jdu docela cílevědomě. Mohlo by se to povést už v Riu, nechci to ale zakřiknout, ani plánovat. Pokud se ale všechno povede, není to vyloučené.

Nevyčítají vám kolegové ze čtyřkajaku, že chcete opět jet obě disciplíny?
Vůbec ne. V roce 2013 jsem na mistrovství světa v Duisburgu od singla upustil a všechno podřídil čtyřkajaku, na němž jsme získali stříbro, ale připadal jsem si nevytížený. Loni jsem se k téhle kombinaci vrátil a vyšlo to - kluci vědí, že když zajedu dobře singla, uklidním se a jsem schopný podat super výkon i na čtyráku.

V případě úspěchů byste se v anketě Sportovec roku konečně mohl prosadit do elitní desítky. Mrzelo vás hodně loňské dvanácté místo?
Mrzelo nemrzelo, je to anketa a v Česku fotbaloví a hokejoví novináři asi moc nehlasují pro menšinové sporty. Já už víc než dvě zlata získat nemohl. Na druhou stranu mě potěšili lidé, kteří se mě zastávali v internetových diskusích.

Vy se ale snažíte, aby rychlostní kanoistika menšinovým sportem nebyla...
Už jsem zaznamenal nárůst závodníků v mládežnických kategoriích. Za nás moc dětí nezávodilo, dnes je jich dvakrát tolik. Pomalu se rozrůstáme - věřím, že za tím stojí právě výsledky čtyřkajaku, kanoisty Martina Fuksy, deblkánoe Radoň, Dvořák... A snad i mojí maličkosti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze