Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dostál zkoušel v USA kvůli Riu deblkajak, byl i na koncertě maminky

Josef Dostál jako mistr světa na singlkajaku | foto: AP

3 2015
Tradiční podzimní soustředění plné dřiny na vodě, v posilovně i na atletické dráze si úřadující kajakářský vicemistr světa Josef Dostál zpestřil další disciplínou. V rámci přípravy v kalifornském olympijském středisku Chula Vista zkoušel totiž i deblkajak s Danielem Havlem, parťákem z úspěšného čtyřkajaku.

„Jeli jsme jen dva tréninky a hned od prvních záběrů jsme cítili, že nám to jede bez sebemenší kolize, neboť máme podobný styl pádlování. A když jsme vyzkoušeli rychlejší tempo, opravdu to svištělo,“ pravil Dostál po návratu.

Háček Daniel Havel se rovněž tvářil spokojeně. „Celkem jsme si sedli. Ve vytrvalostech se nám loď dobře hýbe a v rychlé jízdě ji i dobře a rychle rozpohybujeme, což je pozitivní. Ale ještě jsme nejeli žádný delší úsek, takže těžko říct, jak to bude vypadat na kilometru. Na jaře si v Americe zkusíme delší trať, třeba i měřený kilometr. Pak poznáme víc.“

Deblkajak může být další českou nadějí rychlostní kanoistiky na medaili z olympijských her v Riu 2016. Program totiž umožňuje jak kombinaci singlkajaku či deblkajaku se čtyřkajakem, tak případně i všech tří disciplín.

„Proto je možné zkusit sestavu teoreticky nejsilnějšího možného deblkajaku, posádku z dvou našich nejvýkonnějších kajakářů poslední doby - Havla s Dostálem,“ uvedl reprezentační šéftrenér Pavel Hottmar.

Útok na tři medaile?

„Pepovi Dostálovi bude v době her třiadvacet a je fyzicky i psychicky silný tak, že za určitých okolností je schopen zvládnout v Riu tři disciplíny a teoreticky získat i tři medaile. Ale výsledky často závisí na maličkostech. Trénink tří různých disciplín současně je velmi obtížný,“ upozornil kouč.

Toho si je vědom i dvoumetrový Dostál. „Abychom jeli debla na olympiádě, měla by tam být šance na medaili. Musí nám to prostě sednout.“

Nejdůležitější bude, aby závodníci zůstali zdraví. Na jaře pak musejí prokázat individuální výkonnost, která bude hrát roli při skládání posádek. „Důležitá bude výkonnost reprezentantů vzhledem k mezinárodní konkurenci ve všech disciplínách, každá kajakářská disciplína souvisí s každou jinou,“ připomněl šéftrenér Hottmar, v jehož kompetenci je rozhodnutí o složení posádek.

Rozhodnou nominační závody

„Volba disciplín bude při nominaci na olympiádu vycházet z výkonnosti reprezentantů na domácích nominačních závodech i na Světových pohárech. Hlavním cílem je zisk olympijské medaile, nebude možné tříštit síly na disciplíny, kde bude šance na medaili viditelně menší. Faktorů, které ovlivní nominaci, je opravdu mnoho,“ dodal.

Dostál s Havlem pravděpodobně usednou do deblkajaku na prvním domácím nominačním závodě v druhé polovině dubna. „Máme slíbené kvalitní soupeře v podobě Honzy Štěrby a Lukáše Trefila, našich parťáků ze čtyřkajaku. A doufáme, že se zúčastní i mladíci Jakub Špicar s Jakubem Zavřelem. Kdyby to dopadlo dobře, vyzkoušel by se deblkajak na mezinárodních závodech,“ přemítal Dostál.

Na mamku byl hrdý

Zlatý a stříbrný medailista ze singlkajaku z posledních dvou světových šampionátů má za sebou povedené soustředění v USA. „Odtrénovali jsme toho asi nejvíc, co jsme kdy na podzim zvládli. Odjeli jsme s dobrým pocitem,“ pochvaloval si.

V Kalifornii tentokrát sice tolik nerybařil, ale zase vyrazil na jazzový festival do San Diega. Tam zpívala s místní kapelou jeho maminka Eva Emingerová-Dostálová, bývalá volejbalová reprezentantka a už řadu let jazzová zpěvačka. „Byl jsem na ni patřičně hrdý,“ dodal Dostál, jehož parťáci ze čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil a Jan Štěrba se vrátí z USA v brzkých dnech.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze