Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Marný hon na Kaisu. Mäkäräinenová doma vynechá lyžarský šampionát

Finská biatlonistka Kaisa Mäkäräinenová se raduje z bronzové medaile v závodě s hromadným startem na MS v Hochfilzenu. | foto: Reuters

22 2017
Když v lednu říkala, že finské noviny raději nečte, nepřeháněla. Kaisa Mäkäräinenová měla dost štvanice, kterou na ni neodbytní žurnalisté pořádali. Ve Finsku propukla kvůli možné účasti biatlonové hvězdy na světovém šampionátu v klasickém lyžování, pořádaném v Lahti, horečka. Mäkäräinenová ji vyléčila až v pondělí, kdy oznámila, že na MS bude chybět.

„Nezvedá telefon, mobil má zapnutý,“ stálo zkraje týdne na twitteru jednoho z finských sportovních webů.

„Záhada kolem Kaisy,“ psali jinde.

„Čekám na její rozhodnutí,“ přiznal Reijo Jylhä, kouč finských lyžařek.

Všichni chtěli od Mäkäräinenové slyšet, zda se zúčastní domácího MS.

Plavovlasá závodnice vše pečlivě zvažovala. Na lyžích je rychlá, mezi biatlonistkami těžko hledá konkurenci. Proti specialistkám běžkyním už opakovaně stála a zajela několik výrazných výsledků. Do dvaceti let jezdila na lyžích bez pušky, až pak se rozhodla pro biatlon.

Ve štafetě by běžela o medaili. Po Lahti tak dlouho opravdu silně toužila.

Doma má zástupy příznivců, které chtěla svou přítomností potěšit. Nakonec se ale rozhodla, že před klasickým lyžování upřednostní svůj královský sport.

Fotogalerie

Veškeré spekulace ukončila v pondělních večerních hodinách příspěvkem na Instagramu.

„Jedna žena nemůže být na dvou místech najednou. Musela jsem učinit náročné rozhodnutí. Miluji biatlon celým srdcem, ale také jsem snila o domácím světovém šampionátu klasiků,“ začala.

„Vzhledem k tomu, že v této sezoně nemám odjeté žádné závody v klasickém lyžování, naprosto rozumím, že mi reprezentační tým nemůže slíbit start na žádné distanci v Lahti. A vzhledem k přípravě na zbytek sezony jsem se potřebovala rozhodnout nyní," pokračovala čtyřiatřicetiletá Finka.

„A tak, s přáním hodně štěstí našemu lyžařskému týmu, oznamuji, že jedu do Koreje, abych se poprala o malé křišťálové glóby,“ uzavřela.

Kaisa Mäkäräinenová tak nebude kouči Jylhäovi k dispozici ani jako náhradnice. A to ani pro ambiciózní štafetu obhajující bronz, kde mohla běžet jeden z bruslařských úseků.

Jyhlä ji na MS nominoval, Finové v televizní anketě dali jasně najevo, že Mäkäräinenovou chtějí ve štafetě vidět.

Populární závodnice přesto raději zvolila biatlon. Neměla nic garantovaného. Nechtěla čekat, zda se do čtyřčlenného výběru pro štafetu přece jen vejde a zda dostane šanci také na bruslařské třicítce. „Byl bych radši, kdyby se rozhodla jinak a byla by připravená zaskočit,“ přiznal Jÿhlä.

Zároveň dodal, že Mäkäräinenové rozhodnutí chápe.

Ta se de facto rozhodla už před pár týdny.

Mohla trenérovi lyžařek ukázat, jak moc je konkurenceschopná a odjet alespoň jeden závod mezi specialistkami. Jenže po úspěchu na Světovém poháru v německém Ruhpoldingu se soustředila na biatlon. “Dveře už jsou asi zavřené," myslela si o své účasti v Lahti.

Kaisa M. v biatlonovém SP

- průběžné pořadí v disciplínách

Sprint: 2. místo
Stíhačka: 1. místo
Hromadný závod: 3. místo
Celkové pořadí: 3. místo

Avšak Jyhlä, který nejprve podmiňoval její nominaci jedním startem v Světovém poháru v klasickém lyžování, ustoupil od svých nároků a do nominace ji, byť jako náhradnici pro závody jednotlivkyň a zajímavou variantu pro štafetu, zahrnul.

Vše najednou opět bylo na Mäkäräinenové.

Biatlonová ikona čelila tlaku veřejnosti. Média přiživovala naději Finů, že populární sportovkyni v Lahti uvidí.

Sama závodnice nechtěla natěšené fanoušky zklamat. Zároveň ale narážela na „střet zájmů“. Má jet „náhradničit“ a čekat, nebo se rvát s těmi nejlepšími?

Ruhpolding jí dal naději na biatlonové křišťálové glóby a ta zůstala, alespoň v případě těch malých za jednotlivé disciplíny, živá také po právě skončeném biatlonovém mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu.

„Zbývají ještě tři stíhačky a tři sprinty," psala Finka na Instagramu povzbuzena bronzovou medailí ze závodu s hromadným startem, kde utekla v závěrečném okruhu Gabriele Koukalové.

Lahti se tak po dlouhém váhání vzdala. Ukončila hon finských novinářů, sňala ze sebe zvyšující se tlak.

Láska k biatlonu vyhrála. Mäkäräinenová odlétá do Koreje. Zklamané fanoušky si bude moci brzy udobřit. Po zastávce v Pchjongčchangu se totiž biatlonový Světový pohár přesouvá do finského Kontiolahti.Najdete na iDNES.czmobilní verze