Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvojnásobný dopingový hříšník Gatlin tváří Nike? Nesmysl, štve atlety

31 2015
Dokázal se vrátit po dlouhé pauze, znovu patří k nejlepším, dokonce se s ním počítá jako s favoritem na olympijské zlato v Rio de Janeiru 2016. Jenže sprinter Justin Gatlin stejně už jen těžko získá respekt, který měl před svým dvojnásobným dopingovým proviněním.

Když byl loni v Británii nominován na Atleta roku, slýchal pohrdavé reakce. A když s ním teď oděvní společnost Nike obnovila sponzorskou smlouvu, atletický svět se bouří.

„Jakou inspiraci dává Gatlin ostatním? Berte doping, nechte se dvakrát chytit a podepište smlouvu na boty?“ podivila se Kelly Sothertonová, bronzová sedmibojařka z her v Aténách, na Twitteru.

Maratonská světová rekordmanka Paula Radcliffeová zase vzkázala: „Jsem z této zprávy velmi zklamaná. Nevěřím, že to odráží skutečné hodnoty Nike, které hrdě reprezentuji.“

Kariéra Justina Gatlina

v datech

24. srpna 2001: První zádrhel. Gatlin dostal pozitivní výsledky dopingového testu, našli mu amfetamin.
22. srpna 2004: Vrchol. O pouhou setinu vyhrál zlato na stovce na olympiádě v Aténách. Rok poté ovládl i světový šampionát.
12. května 2006: Vyrovnaný světový rekord! Gatlin zaběhl stovku za 9,77 vteřiny, stejně jako Powell.
22. srpna 2006: Skandál. Gatlinův pozitivní test na testosteron. Druhý prohřešek = čtyřletý trest.
3. srpna 2010: Comeback.
5. srpna 2012: Bronz na stovce na olympijských hrách v Londýně.

Jiný sprinter Darren Campbell: „Trápí mě to, protože jsem myslel, že u těchto sponzorských smluv je sportovec zároveň reprezentantem značky. Tohle je totální nesmysl.“

Gatlin měl první pozitivní případ v roce 2001. Tehdy nakonec nezávodil jen rok, hájil se, že zakázanou látku obsahoval lék, který užíval už od dětství.

Po vypršení prvního trestu se vrátil a stal se sprinterským králem. Získal na stovce olympijské zlato, titul mistra světa, byl spoludržitelem světového rekordu.

Až přišel srpen 2006, druhý dopingový skandál a tvrdý trest - čtyři roky bez sportu.

Jenže Gatlin se znovu dokázal vrátit. A zase patří k nejlepším. V roce 2012 se stal halovým mistrem světa, o rok později bral pod otevřeným nebem stříbro. Loni ani jednou na stovce neprohrál a znovu zaběhl čas 9,77 vteřiny, který mu kdysi přinesl světový rekord, později mu však byl anulován.

I proto ho web Infostrada, který předpovídá výsledky sportovců na základě posledních výkonů, odhadl na olympijské zlato z Ria 2016.

Atletice však rozhodně nedělá dobrou reklamu, když jednu z jejích hvězd představuje dvakrát usvědčený dopingový hříšník. Sport už má dost starostí se skandálem, který vyvolal loni na podzim dokument německé televize ARD. V něm zaznělo, že 99 procent ruských atletů dopuje a dopingoví komisaři spolu sMezinárodní atletickou federací (IAAF) prý pomáhají jejich podvody ututlat.

Rusové sice začali své atlety trestat, jenže podle IAAF to dělají moc mírně: tamní antidopingová agentura jim neanuluje výsledky z velkých akcí, aby nepřišli o důležité medaile. Proto se IAAF odvolala k Mezinárodní sportovní arbitráži.

A další dopingové téma jí rozhodně neprospívá.Najdete na iDNES.czmobilní verze