Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juniorští mistři světa v krasobruslení Dušková, Bidař se ukážou Ostravě

JUNIORŠTÍ MISTŘI SVĚTA V OSTRAVĚ. Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař sio před ISU Junior Grand Prix v Ostravě vyzkoušela led v místní hale. | foto: Facebook Czech Figure Skating

31 2016
Čeká je velká domácí premiéra. Poprvé v roli úřadujících juniorských mistrů světa se česká sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař představí na domácí půdě v mezinárodní soutěži: na konci týdne na ISU Junior Grand Prix - Czech Skate v Ostravar Aréně v Ostravě (31. srpna do 3. září).

V uplynulé sezoně zazářili - po druhém místě ve finále ISU Junior Grand Prix v Barceloně si přivezli stříbro ze zimních olympijských her mládeže v Lillehammeru. A na vrcholu sezony, juniorském mistrovství světa v Debrecínu vystoupili svěřenci trenérky Evy Horklové na nejvyšší stupínek.

Tu a tam jim titul z březnového šampionátu v Debrecínu ještě někdo připomene. „Většinou je to někdo z našich kamarádů a spíš je to ze srandy. Dobře víme, že nás čeká nová sezona, do které jdeme s čistým štítem. Všechno začíná znova,“ říká Anna Dušková, 16letá krasobruslařka.

ISU Junior Grand Prix v Ostravě od středy do soboty

Ostravar Aréna hostí od čtvrtku 1. září do soboty 3. září ISU Junior Grand Prix 2016/17, druhý podnik světové série soutěží pro juniorské krasobruslaře. Letošní startovní listina také slibuje zajímavou podívanou - hned ve třech kategoriích se představí aktuální juniorští mistři světa: sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař, Japonka Marin Hondaová a taneční pár Lorraine McNamaraová, Quinn Carpenter (USA).

Z českých reprezentantů se kromě sportovní dvojice Dušková, Bidař představí také trojice juniorů Jiří Bělohradský, Matyáš Bělohradský, Radek Jakubka a trojice juniorek Michaela Lucie Hanzlíková, Natálie Kratěnová, Elizaveta Ukolová a taneční pár Nicole Kuzmich, Alexandr Sinicyn.

Vstup na ISU Junior Grand Prix v Ostravar Aréně je zdarma.

Po uplynulé, životní sezoně absolvovali náročnou přípravu. Za sebou mají soustředění v Bergamu i třítýdenní pobyt v Torontu. V trénincích opět spolupracovali s Richardem Gauthierem, kanadským trenérem, který jim pomáhá už druhým rokem. „V Kanadě jsme byli tři týdny, což je vlastně nejdelší doba, jakou jsme vůbec kdy strávili na soustředění,“ přiznává Dušková.

Výsledkem jsou nově složené jízdy, které předvedou fanouškům koncem týdne. Větší změnu udělali v krátkém programu, který pojedou na kombinaci hudebních motivů Mozarta a rytmů tanga. „Je to úplně nový program. Mně se ta hudba líbí, jim snad také,“ žertovala trenérka Horklová.

V ostravské hale už český pár absolvoval několik soutěží, Anna Dušková dokonce na jedné z předešlých soutěží ISU Junior Grand Prix startovala v kategorii juniorek. „Hala nám vyhovuje, je pro krasobruslaře příjemná. Já mám obecně raději haly, kde nejsou černé sedačky,“ přiznal 17letý Martin Bidař.

Program

Čtvrtek 1. září - 12:00 - taneční páry: krátké tance, 14.40 - ženy: krátký program, 19.30 - sportovní dvojice: krátký program
Pátek 2. září - 11.15 - muži: krátký program, 15.30 - taneční páry: volné tance, 18.35 - sportovní dvojice: volné jízdy
Sobota 3. září - 11.00 - ženy: volné jízdy, 16.00 - muži: volné jízdy

Ještě než poprvé v tréninku vyjeli na led Ostravar Arény, popřáli jim hodně štěstí v závodě Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje a Martin Štěpánek, náměstek primátora města Ostravy.

A ačkoliv čeká Duškovou s Bidařem akce v domácím prostředí, v hledišti prý na konci týdne příbuzenstvo mít nebudou. „Budou se koukat z pohodlí domova,“ připomněla Dušková televizní přenos (ČT Sport vysílá v pátek večer volné jízdy sportovních dvojic - pozn.). Její partner ale zároveň přiznal, že v Ostravě je rodinní příslušníci možná přece jenom uvidí. „Možná. Na mistrovství Evropy.“

To se v Ostravar Aréně koná od 25. do 29. ledna 2017.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze