Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juniorský mistr světa v rallye Prokop chce výš. Námluvy s týmem Ford začaly

Martin Prokop a jeho Ford Fiesta S2000 | foto: SLUKAFOTO

1 2010
Cítí, že se musí posunout zase dál. Český automobilový jezdec Martin Prokop chce zkusit bojovat s absolutní elitou, v závodech světového šampionátu v rallye řídit vůz nejvyšší kategorie WRC. Námluvy s továrním týmem Ford už začaly.

"Cítím, že bych velké auto uřídil. Vím, že kariéra jde nějaký čas nahoru a pak půjde dolu. Pracujeme na tom, abychom to byli schopni uskutečnit nebo se rozhodnout, co bude dál," poznamenal Prokop. Tuší, že na případný přestup výš má maximálně dva roky. "Když se to do té doby nepodaří, tak to nemá cenu dál zkoušet," podotkl.

Úřadující juniorský světový šampion v současnosti startuje v seriálu s vozem Ford Fiesta specifikace S2000. V průběhu v sobotu skončené Finské rallye už ale jeho zástupce absolvoval jednání s šéfem továrního týmu Ford Malcolmem Wilsonem o možné spolupráci v roce 2011. A hlavně o tom, zda existuje šance, že by mohl usednout do speciálu WRC.

"Snažíme se zjistit, jaká je možná moje další cesta. Protože tohle je sice dobré, ale když se podívám na to, kolik mi je, tak je nejvyšší čas přestoupit do nejvyšší kategorie," míní Prokop.

Sedmadvacetiletý pilot startuje v mistrovství světa od roku 2005 a nyní se dostal do pozice, že by chtěl bojovat o přední pozice v absolutním pořadí a ne jen v dílčích kategoriích.

Martin Prokop obsadil v Rally Bohemia 2010 třetí místo.

Martin Prokop na Rally Bohemia 2010.

Jihlavský rodák startoval v MS nejprve s vozem Citroën CS S1600, letos jej vyměnil za fiestu kategorie S2000. "Klidně bych s dvoutisícovkou jel i za rok. To auto mě nesmírně baví a naplňuje, pocit nespokojenosti tam není. Spíše ale přemýšlíme o tom, jestli teď nepřejít. Zkušenosti jsem v necelých 60 závodech v MS nasbíral a nemá cenu pořád sbírat zkušenosti, když už tady jedu pošesté. Jiné už to nebude," vysvětloval Prokop, který ve Finsku obsadil v absolutním pořadí třinácté místo, ve třídě S-WRC byl čtvrtý.

Na prvním oficiálním jednání s šéfem fordu jeho vyslanec sice nezískal žádný závazný slib spolupráce nebo sumu peněz, za kterou bude moci nové auto koupit nebo pronajmout, přesto byl Prokop s jednáním spokojený. "Víme, že Malcolm bude mít deset aut na pronájem," prozradil Prokop, jenž by rád přestoupil výše v příštím roce i proto, že MS čekají revoluční změny.

Dosavadní vozy kategorie WRC letos končí a v roce 2011 budou týmy nasazovat nové speciály. Ke změně dojde například u motorů. Nově se budou používat motory 1,6 turbo. "I proto je to nyní ideální šance. Kdybych je teď honil v autech, které oni znají, tak je to nereálné. Kdybychom ale byli na podobné startovní čáře, je to jeden z okamžiků, kdy bych to mohl uskutečnit," dodal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze