Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jidáš, nebo hrdinka? Ruska, která odhalila doping, už zase závodí

Julia Stěpanovová do cíle rozběhu na 800 metrů kvůli zranění levé nohy jen došla. | foto: AP

7 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Skončila bez aplausu. Loučila se zraněná, už po rozběhu. Přesto málokdo poutal na evropském šampionátu atletů v Amsterdamu takovou pozornost jako půlkařka Julia Stěpanovová. Žena, která se svým manželem Vitalijem pomohla pomocí tajných nahrávek odhalit obří dopingový skandál v Rusku.

Atletka, jež je pro mnoho lidí nyní hrdinkou; a pro řadu dalších zrádkyní.

Její příběh je plný paradoxů. Sama dříve dopovala, pak se stala tváří boje proti dopingu. V Rusku je vyvrhelkou, avšak jako jediná tamní atletka mohla odjet na mistrovství, neboť zbytek týmu pyká právě za dopingovou aféru. I proto nereprezentuje svou zemi, ale závodí pod neutrální vlajkou.

A tak si ve středu večer, kdy nastoupila k druhému rozběhu na 800 metrů, oblékla černobílý dres bez národního loga, jen se symbolem evropské atletiky. Kdyby získala zlato, hrála by se Óda na radost, hymna Evropské unie.

Julia Stěpanovová v rozběhu na 800 metrů

Julia Stěpanovová v rozběhu na 800 metrů

Jenže Stěpanovová se k boji o něj ani nepřiblížila. Před startem vřele zdravila diváky, těšila se na závod, ale na trati brzy začala ztrácet. 200 metrů před cílem pak zastavila a sesunula se mimo trať. Zraněná noha ji znemožnila se prát o postup. Nakonec došla do cíle v čase čtyři minuty a dvě sekundy, jenže vzhledem k opuštění dráhy byla diskvalifikována.

„Ale stejně jsem moc ráda, že jsem tu mohla být,“ řekla 30letá půlkařka, jejíž zranění by nemělo být vážné a mohla by se tak zúčastnit her v Riu, které jsou pro Rusy jinak zapovězené rovněž.

„Závodila bych taky pod neutrální vlajkou. Podle ruských médií není žádoucí, abych byla pod ruskou vlajkou,“ líčila za pomoci překladatelky, když ji po dokončení závodu obklíčil houf reportérů.

Zpravodajství

Přečtěte si souhrnné zpravodajství z prvního dne ME atletů.

Veškeré podrobnosti najdete ZDE.

Mluvčí prezidenta Vladimira Putina ji nazval Jidášem. Francouzská půlkařka Renelle Lamoteová dala najevo, že jí start Stěpanovové v Amsterdamu vadí. „Lidé, kteří měli pozitivní dopingový test, už by neměli startovat znovu. Bez ohledu na to, jestli odkryli nějaký systém, je to nespravedlnost,“ prohlásila.

Stěpanovová opustila Rusko a nyní žije v exilu v USA na tajném místě. „Cítila jsem velký tlak. Hodně lidí mi nevěřilo,“ vyprávěla 30letá atletka. „Ruská média si nemyslí, že říkáme pravdu. Myslí si, že jen chceme pomstu.“

Je zjevné, že mezi Rusy bude nyní přátele hledat stěží. Během rozhovoru ji hlídali dva bodyguardi. Když dostala Stěpanovová otázku, zdali cítí, že je její život v ohrožení, řekla jen: „Bez komentáře.“

A pochvalovala si, jak vřelé přijetí pocítila od ostatních atletek. „Všechny holky ke mně přišly a děkovaly mi za to, co jsem udělala a že jsem byla statečná. Cítím podporu,“ řekla.

I kvůli jejímu svědectví chybí ruská výprava na druhé velké akci v řadě: po halovém mistrovství světa i nyní na evropském šampionátu. Řadě Čechů tak ubyli soupeři. „Pro mě je to velké plus, že tady tři Rusky nejsou, byla by to velká konkurence navíc,“ tvrdila výškařka Michaela Hrubá. „Ale ten trest mě ani nepřekvapil. Myslím, že to tak mělo být.“

Stěpanovová je dosud jediná, která mu unikla. Právo závodit má; teď ještě potřebuje najít formu. Úspěch by byl patřičnou tečkou jejího podivuhodného příběhu.Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze