Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Judista Petřikov: Nejlepší výsledek na MS? Takový, který přiblíží Rio

Pavel Petřikov (v tmavém). | foto: archiv sportovce

21 2015
Jde sice o mistrovství světa, jehož výsledek může být v případě úspěchu zapsán zlatým písmem, ale ve hře je ještě víc. Až totiž hradecký judista Pavel Petřikov v pondělí dokončí své vystoupení na letošním mistrovství světa, může mít na dosah start na olympijských hrách.

Rok před jejich startem v brazilském Riu je totiž světový šampionát, který Petřikov v kazachstánské Astaně svým vystoupení v nejlehčí mužské hmotnostní kategorii do 60 kg pomyslně otevře, právě bránou do olympijského Ria. „Hodně napoví, kdo si start na olympiádě vybojuje,“ připouští hradecký judista, který se pere o svoji třetí olympiádu. Peking v roce 2008 absolvoval, Londýn o čtyři roky později mu těsně unikl.

Tentokrát má těžkou olympijskou kvalifikaci rozjetou velmi dobře. Necelý rok před konečným verdiktem olympijského žebříčku se v něm drží zhruba uprostřed pořadí borců, kteří mohou se startem v Riu počítat. Mistrovství světa ho může k brazilským břehům výrazně posunout.

„Jde o turnaj, který je oproti jiným až několikanásobně lépe bodován. Tady je za jedno kolo tolik bodů, jako na některých za celé vítězství,“ vysvětluje Petřikov, „kdyby se mi v Astaně podařilo dostat třeba na deváté místo, už by bylo Rio jisté tak na osmdesát procent.“

Splnit tento úkol však nebude vůbec jednoduché. V Petřikovově kategorii se může v závodě představit i pět desítek borců a hodně může záležet na losu. Ten umí být krutý zvlášť ve chvíli, kdy za soupeře hned na začátku přiřkne někoho z velkých favoritů. „Bohužel tohle se stane, třeba v poslední době co velká soutěž, tak proti sobě mám v prvním či druhém kole vicemistra světa,“ poznamenal Petřikov, který s podobným scénářem musí počítat i proto, že se při losování nedostane mezi šestnáct nasazených, „přesto je v pavouku vždycky několik okének, přes které se dá prolézt hodně vysoko.“

Předolympijská judistická sezona doznala už v samotném průběhu nečekané změny. Mistrovství Evropy, které mělo být na jaře v Glasgow, totiž bylo tomuto skotskému městu odejmuto a šampionát se pak odehrál v červnu v Baku v rámci Evropských her.

„Kvůli tomu jsme museli přece jen trochu předělat program. Zařadili jsme soustředění ve Slovinsku, byl jsem na dvou soustředěních v Rusku, do toho soustředění v Hranicích,“ vypočítává Petřikov hlavní body přípravy na světový šampionát. Přidat musí i závod Grand Slamu v ruském Tjumeni, kde však vypadl hned v prvním kole. „Měl jsem ten zápas výborně rozjetý, ale v závěru jsem udělal chybu a dost nesmyslně prohrál,“ mrzí hradeckého judistu.

Právě něco podobného by nerad nyní zažil v Astaně. „Po fyzické a technické stránce je připravený dobře. Jde jen o to, aby nevypnula hlava ve chvíli, kdy je zápas dobře rozjetý,“ uvedl Pavel Petřikov starší, otec a trenér v jedné osobě, „v těch chvílích přicházejí strach o výsledek a chyby.“Najdete na iDNES.czmobilní verze