Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Judistka opět trénovala v Japonsku

28 2000
H r a d e c K r á l o v é - Z kolébky juda Japonska se necelé dva dny před Vánoci vrátila závodnice Sokola Hradec Králové Andrea Pažoutová. Vyhlášeného přípravného kempu ve městě Fukuoka na ostrově Kjúšú se česká reprezentantka zúčastnila se svým otcem a trenérem Ivo Pažoutem už podruhé. "Do Japonska jsme odletěli už pátého prosince a lze konstatovat, že každý den našeho pobytu jsme zasvětili judu. Náš program začal velkým ženským turnajem, v němž se mi ale nedařilo a vypadla jsem po těsné prohře s Japonkou už v prvním kole," vzpomíná na začátky tréninkového kempu v Zemi vycházejícího slunce Andrea. Porážku v turnaji ale tentokrát přijala s klidem: "Už v prvních duelech bylo vidět, že japonští rozhodčí budou nakloněni spíš svým judistkám."

Po loňské prosincové cestě do Japonska a účasti v letním olympijském turnaji v australském Sydney neměla hradecká sportovní světoběžnice s aklimatizací výraznější problémy. "Poznala jsem, že čím dříve se člověk s osmihodinovým časovým rozdílem sžije, tím je to lepší. Chce to udržet se nespat a vstávat jako místní. Kupodivu jsem si zvykla brzy," sděluje svůj recept hradecká sportovkyně.

Účastnicemi tréninkového kempu, který pořádala fukuocká univerzita, byly domácí závodnice, ale také několik Evropanek, z nichž na sebe asi nejvíce poutal pozornost národní tým Francouzek. "Program byl opravdu náročný. Začínaly jsme už v sedm ráno zápasy na zemi a odpoledne příprava pokračovala tréninkem v postoji. Za jeden den jsme stihly i třicet randori, což je na naše poměry nezvykle vysoký počet tréninkových duelů. My cizinky jsme dostaly červený pás a domácí judistky na nás nabíhaly jedna po druhé. Za necelou půlhodinku se z nás jen kouřilo. Musím jen opakovat známé: Japonci vyznávají rychlé a technické judo a jejich příprava je o hodně intenzivnější než u nás," uznala hradecká judistka.

Také trenér Ivo Pažout věnoval celý svůj čas studiu japonského juda. "Chodil především na tréninky kluků, ale věnoval se i mně. Zaměřili jsme se na nácvik nových judistických technik, které bych ráda uplatnila v příští sezoně. Podrobnosti ale neprozradím, snad jen to, že jednou z našich tréninkových priorit byla zápasová taktika a také boj o úchop," usmívá se Andrea.

Z mimosportovních zážitků upoutalo pozornost hradecké judistky v Japonsku především velké místní delfinárium: "Kromě delfínů bylo možné vidět v obrovském akváriu sledovat i další živočichy pod mořskou hladinou." Loučení Pažoutových s kempem ve Fukuoce se neobešlo bez dojetí: "Zvykli jsme si na sebe rychle. I když nám trénink zabral téměř všechen čas, přesto zbyl čas na drobná přátelství. Bylo to však těsně před Vánoci a každý se už viděl doma u stromečku. Nejvíc asi náš táta."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze