Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Judista Petřikov vyráží na olympijský Londýn. Z Tuniska

26 2010
Sedmé místo na mistrovství Evropy? Mohlo to být lepší, ale pokud by se hradecký judista Pavel Petřikov držel v příštích dvou letech ve světovém žebříčku někde kolem této příčky, byl by určitě spokojený. Už za necelé dva týdny totiž nejlepší světoví judisté rozjedou svůj boj o olympijské hry.

Podle žebříčku dvaadvacet nejlepších bude mít v Londýně v roce 2012 právo rvát se o olympijské medaile. "Dostat se do této dvaadvacítky vypadá jednoduše, ale tak jednoduché to nebude," uvědomuje si borec, který by za dva roky rád navázal na olympijský start v čínském Pekingu v roce 2008.

Systém kvalifikace se oproti Pekingu změnil. Už nebudou rozhodující žebříčky podle kontinentů, ale světový. I proto se Petřikov za necelé dva týdny vydá do Tunisu, kde je první podnik Světového poháru, ze kterého se započítávají body potřebné ke kvalifikaci na olympijské hry.

"Díky změně systému bude nutné jezdit i mimo Evropu. Ale objezdit všechno se i kvůli financím nedá," vysvětluje judista, "Zatím vím, že do letošního zářijového mistrovství světa pojedu tak na dva, tři turnaje. Pak se uvidí."

Evropský šampionát už má Petřikov za sebou. Na konci minulého týdne skončil ve Vídni sedmý, sám ví, že to mohlo být o něco lepší. "Rozhodlo o tom čtvrtfinále, ve kterém jsem těsně prohrál s Rakušanem, se kterým se dlouho znám a který pak došel až do finále," vypráví Petřikov.

Také na evropském šampionátu ve Vídni se přesvědčil, že ho na cestě k olympijské kvalifikaci čeká ještě hodně práce. Především kvůli tomu, že mu nevyhovuje změna pravidel, díky níž musí změnit svůj rejstřík chvatů. "Letos na mé výsledky má velký vliv, ale na změně už delší dobu pracujeme," říká Petřikov, "musím změnit některé návyky."

Počítá s tím, že to může ovlivnit i jeho první starty na turnajích Světového poháru, ze kterých se body do žebříčku započítávají. "Naštěstí budou mít po letošní sezoně jen poloviční hodnotu oproti těm z příštího roku. To už snad na tom budu lépe."Najdete na iDNES.czmobilní verze