Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Judista Petřikov: MS v Japonsku? Nejlépe obsazený šampionát v historii

6 2010
S novými pravidly, které před rokem donutily většinu borců změnit způsob boje, se hradecký judista Pavel Petřikov mladší už sžívá. Ale aby o víkendu v Tokiu uspěl na mistrovství světa, vrcholu letošní sezony, musí se vypořádat i s další novinkou.

V Japonsku totiž poprvé mohou v jedné váhové kategorii startovat z každé dva borci, což se výrazně promítne do počtu a kvality startovního pole.

"V naší váze je nyní přihlášeno dvaasedmdesát borců, to je zdaleka nejvíc na posledních velkých akcích," řekl před dnešním odletem do Japonska čtyřiadvacetiletý borec PSK Judo Hradec Králové, jeden ze čtveřice českých reprezentantů, kteří se v Tokiu představí.

"Možná všichni nepřijedou, ale i tak to bude nejsilnější turnaj za poslední roky a snad i v historii, k tomu musíme připočítat nový systém, který bude nevyzpytatelný."

Myslíte tím vyloženě tenisového pavouka?
Přesně tak. Až od posledních kol přijdou opravy, ale v prvních kolech se jede bez nich. Prohrajete a jedete domů, na mistrovství nemusíte strávit ani celou minutu, jedinou vteřinku vypnete a končíte. Přitom při množství přihlášených bude potřeba vyhrát minimálně tři zápasy, aby člověk mohl myslet alespoň na umístění kolem sedmého místa.

K tomu ale ještě přichází i to, že v jedné váze mohou být z jedné země dva borci.
Tím se hodně zvýší konkurence. U nás to zatím moc v úvahu nepřipadá, ale takoví Japonci, Korejci, Rusové a další silné judistické státy toho využijí a můžete je na turnaji potkat. Nevýhodou pro mě bude i to, že vzhledem k tomu nebudu při losování mezi nasazenými, takže to bude dost loterie.

Pro vás to bude třetí mistrovství světa, co od něj očekáváte?
Rád bych navázal na to loňské, kdy jsem byl v Rotterdamu sedmý, ale vzhledem k tomu, o čem jsme se už bavili, to bude těžké.

V závěru přípravy jste se v Berlíně zranil a musel jste na několik dní trénink omezit. Nepoznamená to vaši formu?
Myslím si, že ne. Bylo to hodně nešťastně, měl jsem po souboji sedm stehů na čele, ale jinak už jsem v pohodě. Absolvoval jsem několik soustředění, vedle Berlína jsem byl dva týdny v Rusku, pak také v Hamburku a naposledy v Banské Bystrici.

Co zápasová forma?
Naposledy jsem se pral tréninkově v Hamburku a prohrál jsem, předtím jsem byl v červenci na grandslamu v Moskvě devátý.

Od té doby nic, není to dlouho?
Neřekl bych, je to normální, hlavně že se cítím v pohodě.

Japonsko je vyloženě judistická země, jak bude podle vás vypadat šampionát?
Předpokládám že lépe, než který tam jako trenér zažil před lety táta.
Tehdy bylo mistrovství někde na periferii Japonska a odehrálo se za minimálního zájmu diváků. Letos to ale asi bude o něčem jiném, navíc Japonci tam budou chtít demonstrovat svoji judistickou sílu, kterou ukázali před rokem v Rotterdamu.

Šampionát je vrcholem vaší sezony, ale vedle úspěchu na něm samotném je už ve hře také olympiada v Londýně 2012.
To bude hodně důležité. Do Londýna se poprvé pojede jen podle postavení na světové žebříčku, do kterého se už nepočítají jen umístění z turnajů, ale prakticky každý zápas, který na nich, stejně jako na mistrovství světa, svedete. Zase podobně jako v tenise, jde o téměř kopii. Proto bude důležité i v Tokiu každé vítězství.Najdete na iDNES.czmobilní verze