Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijský finiš letošního roku začne judista Petřikov v Austrálii

Judista Pavel Petřikov (vlevo) v akci | foto: Reuters

12 2015
Tři turnaje místo dvou, všechny tisíce kilometrů od Evropy. Takový bude sportovní závěr letošního roku v podání hradeckého judisty Pavla Petřikova. Borec nejlehčí váhové kategorie do 60 kilogramů ho absolvuje s jediným cílem: získat do světového žebříčku co nejvíce bodů, které by mu v první polovině příštího roku pomohly k účasti na olympiádě v Riu.

„Je to pro nás jednoznačný cíl a jsme přesvědčení, že na to máme,“ uvedl Pavel Petřikov starší, otec a trenér českého reprezentanta, který se pokouší o svůj druhý start na olympijských hrách. Poprvé na nich závodil před sedmi lety v Pekingu, před třemi lety mu start v Londýně unikl o jediné místo.

Pro vybudování co nejlepší pozice pro jarní finiš kvalifikace si Petřikov mladší na závěr letošního roku původně zvolil asijskou misi. Na ní se nic nezměnilo, jen k ní nyní přidá také australskou, už v pátek ho totiž ve Wollongongu, asi 80 kilometrů vzdáleném městě od Sydney, čeká turnaj Oceania Open.

„Rozhodli jsme se tak proto, že z tréninkového pobytu v Japonsku se to dá vzhledem k časovým posunům zvládnout a že tam je šance připsat si do rankingu nějaké body,“ vysvětlil Petřikov starší.

Petřikov mladší se do Japonska přesunul poté, co na přelomu září a října absolvoval turnaj nejvyšší kategorie Grand Slam v Abú Zabí. Tam měl však smůlu na los, hned ve svém prvním zápase totiž narazil na pozdějšího vítěze Papinashvilihpo z Gruzie. Přestože na začátku duelu Petřikov bodoval, Gruzínec jej nakonec přemohl a český borec se z turnajem loučil. „Trochu nás top v poslední době provází, štěstí na los moc nemáme,“ konstatoval Petřikov starší.

Přesto se jeho syn stále drží na příčce, která by mu aktuálně start v Riu zajišťovala. Do konce kvalifikačního období ale zbývá ještě nejen závěr letošního roku, ale také jaro příštího.

Letos bude Petřikov mladší mít ještě tři možnosti připsat si do žebříčku nějaké body. Po australské misi jej o týden později čeká turnaj Grand Prix v Číně a sezonu zakončí po dalším týdnu rovněž na turnaji Grand Prix, ale tentokrát v Koreji.Najdete na iDNES.czmobilní verze