Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Manželka jako talisman. A vítězná sestava se nemění, má jasno Krpálek

Český judista Lukáš Krpálek (v bílém) oslavuje vítězství nad Cyrillem Maretem z Francie. | foto: ČTK

19 2015
Dva bronzy, loňské zlato. Takové medaile, vpravdě historické pro české judo, přivezl z posledních tří světových šampionátů. Na dalším, který začne v pondělí v kazašské Astaně, hodlá Lukáš Krpálek usilovat o další. "Nejlepší by byla zase zlatá, ale úžasná by byla jakákoli," zamrká čtyřiadvacetiletý svalovec.

Jeho kategorie do 100 kilogramů je na pořadu příští sobotu, proto na šampionát odletí až tuto neděli. Obr z Jihlavy samozřejmě myslí na zlatou obhajobu. „Jenže kdo zná judo, tak ví, že každá obhajoba je hrozně těžká. Na medaili má patnáct borců, kteří si na vás brousí zuby - bude záležet na maličkostech, třeba jak se kdo vyspí. Chci se ale vracet s pocitem, že jsem tam nechal všechno,“ přemítá.

Mistrovství světa se počítá do olympijské kvalifikace, která začala již na předchozím šampionátu a Krpálek si zlatým triumfem v Čeljabinsku připsal porci 900 bodů, vůbec největší možnou v boji i Rio. „Teď jsem v olympijském žebříčku třetí, v zimě jsem kvůli operaci kolena musel vynechat něco turnajů,“ pokyvuje hlavou judista, který je však jedničkou světového žebříčku a tudíž bude v Astaně nasazený jako číslo jedna.

Judisté bojují o Rio

Do Astany, kde se od pondělka do neděle uskuteční mistrovství světa, zamíří sedm českých judistů, šampionát bude důležitý hlavně kvůli bodům do olympijské kvalifikace. "V tuto chvílí jsou mezi 22 postupujícími Krpálek, Ježek, Horák a Petřikov, ale kvalifikace bude ještě dlouhá, skončí až v květnu 2016," říká reprezentační kouč Petr Lacina, který před Astanou věří nejvíc Krpálkovi. "Jeho návrat bez medaile by mě mrzel, ostatní mohou usilovat nejméně o devátá místa. Ve hře o Rio je důležitý každý bod."

Nominace pro MS - do 60 kg: Pavel Petřikov, do 73: Jaromír Ježek, Jakub Ječmínek, do 81: Jaromír Musil, do 90: Alexandr Jurečka, do 100: Lukáš Krpálek, nad 100 kg: Michal Horák.

Letošní příprava české hvězdy kvůli zmíněné operaci zprvu nebyla stoprocentní, přesto se brzy do formy dostal. Výsledkem bylo třetí místo z turnaje GP v Záhřebu a druhé z turnaje Masters v Maroku i z Evropských her v Baku, které byly zároveň evropským šampionátem. Tam ve finále prohrál s „osudovým“ Nizozemcem Grolem.

Že by se Grol umoudřil?

K borci, s nímž má bilanci 1:5 a kterého dosud porazil pouze ve finále ME v Budapešti 2013, velké sympatie nechoval. Hlavně kvůli povýšenému chování Holanďana, který je pověstný přehlížením soupeřů.

„Po posledním zápase v Baku ta rivalita jako by trošku opadla. Představte si - přišel za mnou a gratuloval mi ke stříbru. Zdá se, že už to není tak vyhrocené, i když nemůžu s určitostí říct, jak by se choval v případě mého vítězství. V každém případě se snažím něco na něj vymyslet - jsou i nepříjemnější soupeři, ale on umí velmi dobře kontrovat. Další prohra s ním by mě mrzela,“ přiznává svěřenec reprezentačního kouče Petra Laciny.

Loni, když si před MS v Čeljabinsku poranil prst a nemohl chytat soupeře podle zvyklostí, vymyslel nový chvat - začal nabírat protivníky celou paží jako hákem. A oni mu proto začali říkat „pirát“. „Letos jsem žádnou výraznou novinku vymýšlet nemusel, jsem relativně zdravý a v klidu,“ usmívá se.

„Hákem“ otrávil i Japonce

Kouč Lacina ale okamžitě zbystří. „Pozor, ten „hák“ už Lukáš rozpracoval a zdokonalil natolik, že na nedávném kempu v Japonsku tamním borcům judo pěkně znechutil. Navíc pořád vylepšujeme jeho oblíbený boj na zemi,“ přibližuje.

K pohodě úřadujícího šampiona přispěl také rodinný život, v červnu měl svatbu s přítelkyní Evou Kaderkovou. Podle Krpálka ale jeho sportovní život žádné změny nedoznal a nedozná.

„A jestli se něco změní, tak k lepšímu. Eva už se mnou byla na několika předchozích šampionátech, taky při tom zlatém v Čeljabinsku. Její přítomnost mě motivuje, dá se říct, že je takový talisman. A vítězná sestava se nemění - Eva se mnou poletí i do Astany,“ culí se Krpálek.Najdete na iDNES.czmobilní verze