Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Judista Ježek shazuje osm kilo, aby zase bojoval o medaili z ME

DŘINA A POT. Jaromír Ježek strávil pod činkami dlouhé hodiny, aby byl na mistrovství Evropy připraven. | foto: iDNES.cz

22 2010
Ještě před dvěma lety se honosil titulem pro nejlepšího českého judistu. Po olympiádě v Pekingu ovšem přišel výsledkový propad - Jaromír Ježek najednou ve Světovém poháru o medaile nebojoval. Teď, před evropským šampionátem, to ale vypadá na velký návrat.

Za Ježkův útlum mohlo několik faktorů - přechod do vyšší hmotnostní kategorie do 81 kilogramů a stále se vracející nemoci a zranění. Vždycky, když vybojoval dobrý výsledek (třeba třetí místo na univerzitním mistrovství světa), přišel pád v podobě zdravotních problémů nebo nepovedeného turnaje.

Ze začarovaného kolotoče, který k úspěchu nevedl, teď Ježek vyskakuje. Na mistrovství Evropy, které ve Vídni probíhá od čtvrtka do neděle, bude zase shazovat do hmotnostní kategorie do 73 kilogramů a opět si dělá zálusk na medaile.

"Minulý rok by na všechny nemoci a zranění špatný. Snad to letos bude lepší," přeje si třiadvacetiletý judista. "Za ty dva roky jsem si potvrdil, že třiasedmdesátka je moje váha, která mi už asi zůstane souzená celý život."

Češi na ME

Kdy se perou Češi

Čtvrtek:
Lucie Chytrá (do 52 kg)
Pavel Petřikov (do 60 kg)

Pátek:
Jaromír Ježek (do 73 kg)
Jaromír Musil (do 81 kg)

Sobota:
Michal Krpálek (do 90 kg)
Lukáš Krpálek (do 100 kg)

Naposled jste ve váze do 73 kilogramů startoval před rokem a půl. Tehdy jste skončil třetí na mistrovství Evropy do 23 let. Co to zopakovat ve Vídni?
Asi teď mám větší šanci slušný výsledek než ve váze do 81 kilogramů. Na druhou stranu do konečného výsledku se promítá strašně moc věcí - jestli v pohodě shodím na předepsanou váhu, jestli bude svítit sluníčko, jaký bude los... Je toho spousta, co můj výkon může ovlivnit.

Kolik vůbec shazujete?
V pondělí jsem začal, když jsem měl osmdesát jedna kilo. Ve středu ráno už jsem měl šestasedmdesát, takže do pátku, kdy se peru já, v pohodě zvládám.

S jakým výsledkem byste byl spokojený?
Před olympiádou v Pekingu jsem na mistrovství Evropy - na posledním před přestupem do vyšší hmotnostní kategorie - skončil pátý. To by asi stačilo, ale radši budu, když to zacinká.

Shazovat už budete na všechny turnaje?
Kdepak, všechno bude po domluvě s mým trenérem Kasíkem a reprezentačním koučem Lacinou. Když se mi ve Vídni podaří udělat nějaký výsledek, začneme kalkulovat, na jaké turnaje bude nejlepší jet. Jednoznačným cílem je totiž postup na olympiádu v Londýně.

V sobotu se na turnaj přijede podívat i ruský premiér Putin. Je to pro judo dobrá reklama?
Dobře, že se o judo zajímá člověk, kterého všichni znají. Díky němu bude o mistrovství Evropy určitě větší zájem ze strany médií. A že kvůli němu budou ve sportovní hale nebývalé bezpečnostní opatření? To už mě nezajímá, já se peru v pátek a večer odjíždím zpátky do Prahy.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze