Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme trochu na ústupu, připustil Fišer

31 2003
Paříž - Jistý pokles výkonnosti a o něco horší výsledky oproti minulým šampionátům zaznamenala na mistrovství světa v Paříži česká atletika. Šéftrenér Václav Fišer však na poplach nebije. Nehodlá truchlit, spíš bude oslavovat atlety, kterým se mistrovství světa povedlo. Těch ale mnoho není, dají se spočítat na prstech jedné ruky. "Atletika jde tak už dva roky dolů, to je jasné," připustil.

Zatímco před čtyřmi lety v Seville nasbírali čeští atleti 42 bodů, v Edmontonu 2001 jich měli už o třináct méně a v Paříži pouze 23. Boduje se prvních osm míst od osmi bodů k jednomu. "Pokles se táhne už dva roky, i když ze začátku jsem si myslel, že tomu tak není," přiznal.

V technických disciplínách, v nichž proběhly kvalifikace, se s výjimkou diskařky Pospíšilové a oštěpařů Železného a Guzdeka nedostal do finále nikdo další. Ze čtrnácti pokusů to je žalostná bilance.

Z běžců prošli dál alespoň o kolo mílař Michal Šneberger a překážkáři Jiří Mužík a Štěpán Tesařík, na finále však nestačili. Tesařík předvedl standardní výkony, kandidát na finále Mužík však zariskoval a nepostoupil.

"Nebudeme jim nasazovat psí hlavy, určitě jsou z toho víc zklamaní než my všichni dohromady," odmítal Fišer kritiku. Šneberger se držel statečně, ale na světovou špičku, jak přiznal, ještě nemá. Šampionát se s výjimkou Dibelkové vůbec nevydařil chodcům, zranění znemožnilo závodit tyčkařce Hamáčkové.

"Musíme být trpěliví, snad se to zlomí," věřil Fišer.  Kouč už stejný výpadek zaznamenal v roce 1993 ve Stuttgartu, kde tým spasil oštěpař Železný. "Stejné to bylo i v Göteborgu," připomněl Fišer další Železného záchranu díky jeho druhému titulu mistra světa. Ale už v Göteborgu byla prý parta, která udělala hodně dobrých umístění. "Sice necinkaly medaile, ale bylo tam zaděláno na další roky," podotkl.

Sinusoida výkonnosti české atletiky stoupala v Aténách 1997 a dosáhla vrcholu v Seville. "V roce 2000 se to ještě drželo a pak začal pokles," popisoval Fišer. Talenti - výškaři Bába a Straková, tyčkař Ptáček, běžci Tesařík a Šneberger - nahoře ještě úplně nejsou. "Takže budeme muset počkat, až se to zase zhoupne na druhou stranu," řekl.

Fišer se radoval alespoň z výsledků mládežnických reprezentací, které letos v létě zářily. "Ale ta dospělá reprezentace je na tom hůř. Táhnou to kromě Pospíšilové zase Šéba s Dvořkou," zmínil desetibojaře Šebrleho s Dvořákem. "A taky Honza," doplnil výčet o Železného. "Hlavně se ten kádr závodníků, kterých je pro olympiádu řádově padesát, musí dát zdravotně do pořádku," upozornil.

Zranění či nemoc narušila letošní přípravu téměř polovině z třiadvacetičlenného reprezentačního týmu v Paříži. "Letos nám atlety kosila nemoc či zranění. Vlastně už to je dva roky," řekl Fišer.

"Musejí se dát do hromady, protože olympijská motivace je zase o patro výš než na mistrovství světa. Věřím, že se to za rok zhoupne nahoru," prohlásil.

Ještě po halovém MS v Birminghamu, odkud jeho tým přivezl díky Šebrlemu jen bronz, Fišer věřil, že si atleti vybrali oddechový čas. "Měli bychom oslavovat lidi, kteří tady něco dokázali, jimž se to tady v té konkurenci podařilo, a netruchlit," navrhl. "Třeba Malina sice hodil málo, ale kdyby nebyl dobrý závodník, nejel by sem. Nemá cenu to pitvat. Oni si udělají závěry sami," dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze