Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsi lepší než Federer, slýchá. Na kurtu neprohrála už sedm let jediný zápas

Nizozemská handicapovaná tenistka Esther Vergeerová. | foto: Profimedia.cz

15 2010
Konec debat o nejlepším tenistovi všech dob! Není to Federer, není to Nadal ani nikdo jiný. Nejúspěšnější sportovec z tenisových kurtů je žena, je jí 29 a pochází z Nizozemska. Esther Vergeerová si nedělním triumfem na US Open připsala 396. zápas bez porážky, právem je světovou jedničkou. Mezi tenistkami na vozíčku.

Vergeerová porazila Australanku Danielu di Torovou 6:0, 6:0 a získala pátý titul z US Open a šestnáctý titul z turnaje kategorie major. Přesně tolik jich má i Roger Federer.

Právem ji ke švýcarské tenisové legendě přirovnávají.

Devětadvacetiletá hráčka vyhrála víc zápasů než kdokoliv jiný, třeba i "zdravý" sportovec. Od roku 1999 se drží na prvním místě žebříčků, od roku 2003 neprohrála jediný mač, desetkrát za sebou vybojovala světový titul, v kariéře vybojovala 96 procent singlových zápasů.

Pro srovnání: Federer jich ovládl "jen" 81 procent. "Je to jedna z nejlepších sportovkyň na světě," chválil ji Švýcar.

"Když jsem ochrnula, chtěla jsem světu dokázat, že jsem to pořád já - Esther. Nechtěla jsem, aby koukali jen na můj handicap," líčila. "Proto jsem hledala něco, v čem bych mohla být dobrá."

Nejdřív to byl basketbal, který současně kombinovala s tenisem, i když raketu před osudnou operací nikdy nedržela v ruce. "Vlastně jsem vůbec nesportovala," tvrdila.

Pak byla nucena vybrat si jedno, zvolila individuální sport, aby se nemusela spoléhat na spoluhráčky, které možná nemají stejný zabijácký instinkt jako ona.

A na kurtech teď dominuje. "Její odhodlání bylo neuvěřitelné," vzpomínal na začátky Marc Kalkman, nizozemský kouč tenistů na vozíku v deníku New York Times. "Pořád se chtěla učit od nejlepších."

Nohy ji přestaly poslouchat v osmi letech. Tehdy podstoupila riskantní chirurgický zákrok, který měl opravit vadu páteře. "Byla to časovaná bomba," říkala ke své nemoci. Doktoři jí zachránili život, jenže Vergeerová zůstala od pasu dolů paralyzovaná.

Ve dvanácti začala s raketou jezdit po kurtech, šest let poté se stala nejlepší hráčkou světa. Když v neděli ovládla US Open, vystřelila ruce nad hlavu a usmála se na trenéra Svena Groenevelda, který trénuje i Caroline Wozniackou, poraženou semifinalistku US Open. "Charakter by jí mohli ostatní hráči závidět," říkal kouč.

Nejblíže porážce byla na paralympiádě v Pekingu, tam čelila mečbolu soupeřky při vlastním podání. "Přemýšlela jsem o tom, jak budou reagovat rodiče, média. O tom, jestli přijde úleva, nebo se rozpláču." Už to nezjistí.

Dostala se zpátky do zápasu, vyhrála gem, zápas, třetí zlatou medaili. Ta další má přijít v Londýně. A za vším je prý jen tvrdá práce.

"Chci se ještě zlepšovat," tvrdila Vergeerová. "Vnitřní motivace je ta nejlepší, protože na tu vám nikdo nemůže sahat. Já jediná můžu rozhodnout, kde mám svůj strop."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze