Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem z nejhoršího venku, tvrdí Tiger, tentokrát červený jen zpola

Tiger Woods, čtvrté kolo US Open 2010. | foto: AP

21 2010
Zase nedokázal skrýt, jak je zklamán. Tiger Woods obsadil na US Open čtvrté místo, což by bylo snem většiny hráčů ve startovním poli. On odešel ze hřiště, na němž mnohokrát upustil hned po úderu hůl jako výraz frustrace, bez úsměvu a bez radostných gest.

Veden snahou o pozitivní myšlení ke svému výkonu řekl: "Takhle teď dokážu hrát. Vžívám se do své hry, toho jak modeluji rány a na čem pracuji."

Po každém ze svých letošních nezdarů neopomněl světový hráč číslo jedna poznamenat, že nemá za sebou dostatečný počet soutěžních kol, aby vyhrával. Tento argument pomalu odpadá, na Woodsovo vítězství všichni ale dál čekají.

Před deseti lety vyhrál v Pebble Beach o patnáct ran. Stále ještě živý zimní skandál s nevěrou a přestávka (částečně dobrovolná, částečně vynucená rodinnými okolnostmi), rozluka s trenérem švihu a mediální vír kolem jeho osoby jsou teď ale znát.

Tiger Woods, čtvrté kolo US Open 2010.

"Je to dlouhý proces," hlesl sám Woods o tom, jak se dává dohromady. A zase ten dodatek z příručky pozitivního myšlení: "Na obou letošních major turnajích jsem měl šanci vyhrát, takže to není tak špatné."

nejhorší finálová kola T. Woodse na majorech

76 - US Open 2004

75 - US Open 2010, PGA Championship 2009, Masters 2003 a 1999, PGA Championship 1997.

Šanci měl, ale nevyhrál. Na dubnovém Masters byl úvodní dvě kola vždy dvě rány za vítězem, po dvě víkendová pak rozdíl činil čtyři rány. Woods obsadil dělené čtvrté místo stejně jako teď na US Open.

Na něm se vyhrabal nahoru skvělým třetím kolem, konečná ztráta tří úderů na vítězného Graema McDowella není velká. Jenže důležitý rozhodující krok neudělal.

"Další špatný start," uklouzlo Woodsovi v sebehodnocení. Zatímco první kolo rozjel sérií osmi parů (v celém pak nedokázal zahrát ani jedno birdie), ve zbylých třech měl Woods už na třetí nebo čtvrté jamce skóre +2.

Tiger Woods, čtvrté kolo US Open 2010.

A v kole finálovém přišel pravděpodobně právě tady o klid. Nedokázal se vyhoupnout do čela průběžného pořadí ani ve chvíli, kdy lídr Dustin Johnson totálně selhal a otevřel arénu s cennou trofejí uprostřed ostatním.

Pak už nic nedohonil. Slavné Woodsovy útoky v posledních kolech, kdy jeho červená a rudá trika dominovala golfové zeleni jako symbol světové nadvlády, nedostaly přírůstek do rodiny.

Opět jakoby symbolicky překryl Woods v Pebble Beach tričko tradiční barvy černou vestou. Místo triumfu mu tentokrát muselo stačit mnohem méně. "Nehrál jsem už tolik špatných ran. Jsem z nejhoršího venku," připojil k tématu "já a moje hra" někdejší suverén.

havret se woodsem inspiroval

Svůj malý osobní souboj s Tigerem Woodsem vyhrál ve finálovém flightu Grégory Havret. Francouz se do povědomí zapsal zejména vítězstvím v play-off nad Philem Mickelsonem na Scottish Open 2007 v Loch Lomond. Teď se připomněl.

Grégory Havret, čtvrté kolo US Open 2010.

"Poprvé s Tigerem. To je něco," řekl po turnaji druhý muž konečného pořadí, jenž byl v neděli o tři rány lepší než jeho herní partner. Přiznal, že v tak hlučné a vypjaté atmosféře nikdy nehrál.

Řekl, že jej to inspirovalo, ačkoli věděl, že lidé sem přišli kvůli tomu druhému. "Dvacet let jsem tvrdě makal pro to, abych mohl prožít takové chvíle," řekl Havret.

Když přišel na první green, všiml si i on, že pořadatelé zapomněli na výsledkovou tabuli zařadit jeho jméno. "Trochu mě to překvapilo, ale taková věc se stane. Nebral jsem to ve zlém," uvedl třiatřicetiletý hráč, o jedenáct měsíců mladší než Woods.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze