Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem šťastný muž, řekl v cíli zaslíbené Velké ceny vítěz Sebastian Vettel

Sebastian Vettel se raduje z vítězství ve Velké ceně Japonska. | foto: AP

10 2010
Rozmary oceánského počasí zmítaná Suzuka začíná být pro Sebastiana Vettela zaslíbeným místem. Pilot týmu Red Bull triumfoval na náročném okruhu podruhé za sebou. "Nelze slovy popsat, jak jsem šťastný muž," prohlásil třiadvacetiletý pilot v cíli.

Stejně jako před rokem vyhrál také v sezoně 2010 Vettel závod i kvalifikaci, navíc dominoval oběma tréninkům. Přitom naposledy letos vyhrál v červnu ve Valencii, třebaže celkem v tomto ročníku osmkrát startoval z pole position. "Byl to dnes neuvěřitelný den, ale klíčem byl dobrý start," dodal.

Red Bully ovládly kvalifikaci, která byla odložena na den závodu kvůli sobotní průtrži mračen. Vettel pole position využil a zůstal i po zhasnutí červených světel v čele závodu. Webberovi sice úvod tak nevyšel a nechal se předjet Robertem Kubicou, renault polského jezdce ale ve třetím okruhu přišel o zadní kolo a ze závodu vypadl. "To bylo pro mě štěstí, neměl bych asi moc šancí ho potom předjet," připustil Webber.

Rekordní kola jezdil v té chvíli Hamilton, ale jeho snahu dojet Alonsa zbrzdila po chvíli paradoxně porucha vyměněné převodovky. "Jsem v podstatě rád, že jsem vůbec dojel. Přišel jsem o třetí rychlostní stupeň. Neprožíváme zrovna nejlepší období, ale ještě není konec," nevzdával se Hamilton.

Fernando Alonso vytěžil z minima maximum. Španěl po závodu přiznal, že v Suzuce bylo nemožné red bully porazit.

"Neměl jsem dobrý start a oba jejich vozy byly tak rychlé, že v první části závodu to prostě nešlo," připustil dvojnásobný mistr světa ze sezony 2005 a 2006. "O trochu později jsem se jim trochu přiblížil, ale bylo mi jasné, že předjet aspoň jednoho z nich bude nesmírně těžké." Alonso měl pravdu, z třetího místa nahoru to už nešlo.

Výsledky Velké ceny najdete ZDE

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze