Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem rallyeový Button, charakterizuje se lídr IRC Meeke

Kris Meeke | foto: Dalibor Glück, MAFRA

20 2009
Ten příběh už jste letos jednou slyšeli. Téměř odepsaný britský jezdec znenadání pravidelně vítězí a míří za titulem. To samé, co platí o Jensonu Buttonovi ve formuli 1, se hodí na rallyeového závodníka Krise Meekeho, který bude bojovat o prvenství na Barum Czech rally Zlín.

Před rokem málem ukončil kariéru, ovšem vstup do Intercontinental Rally Challenge (IRC) jej pokropil živou vodou. 30letý rodák ze severního Irska proměnil tři starty z pěti ve vítězství, v průběžném pořadí vede o 5 bodů před továrním jezdcem Škody Janem Kopeckým.

"Formule 1 a IRC se nedají srovnávat, ale s Jensonem jsme na tom opravdu podobně. Dostali jsme skvělou šanci, kterou jsme využili," s úsměvem přisvědčil Meeke, který řídí Peugeot 207 S2000 belgické stáje Kronos.

Do Zlína jste přijel poprvé. Věděl jste vůbec něco o Barum rally?
Moc ne. Jen to, že je to nejznámější rallye ve střední Evropě a sleduje ji spousta diváků. O trati skoro nic. Na ni jsem se ptal (týmových kolegů) Nika Vouilloze a Freddyho Loixe, ale také Romana Kresty a Leszka Kuzaje, které jsem potkal před měsícem na exhibičním závodě v Německu. Už jsem se díval i na nějaké záznamy na videu, vypadá to zajímavě. Něco mezi belgickou Ypres rally a Irskem.

Jaké jsou vaše ambice?
Poslední dvě asfaltové soutěže v IRC jsem taky neznal. V Belgii mi sedla trať. Věděl jsem, že můžu bojovat o vítězství a nakonec to vyšlo. Na Madeiře, kde jsem dojel pátý, to bylo horší. To je specifická soutěž. Jedeš nahoru dolů do slepých zatáček a pokud nemáš správný rytmus, snadno ztrácíš sekundy. V Česku by mi to mohlo sedět víc, trať se přece jen podobá Belgii. Ale nejsem si jistý, jestli můžu být úplně nejrychlejší.

Proč?
Krása IRC spočívá v tom, že místní jezdci se můžou rovnat s továrními vozy. Díky tomu je lepší než mistrovství světa, kde nebudete nikdy mít stejné auto jako Loeb nebo Hirvonen. Tady to jde. Samozřejmě je frustrující, když jsme pomalejší než domácí závodníci a přijdeme tak o body, ale na druhou stranu pro místní fanoušky je to nesmírně vzrušující. S českými jezdci proto musíme počítat, se soutěží mají velké zkušenosti. Roman Kresta bude hodně rychlý, stejně jako Jan Kopecký. Ten to ukazuje v celé IRC. Zapomínat nesmíme ani na Martina Prokopa nebo Pavla Valouška.

Ale na druhou stranu čeští jezdci budou pod velkým tlakem domácích fanoušků, což může být vaše výhoda, ne?
Záleží na každém jezdci, jak moc si ho připouští. Pod velkým očekáváním nejsou jenom čeští závodníci, ale také domácí značka Škoda. Je mi jasné, že každý v Česku ji chce vidět na prvním místě.

Jaká byla vaše první reakce, když jste uviděl nabitou startovní listinu Barum rally?
Říkal jsem si, že je neuvěřitelná. Připomíná mi to mistrovství světa 2001 nebo 2002, kdy jezdili Kankkunen, Burns, McRae, Mäkinen, Auriol, Sainz, Panizzi či Grönholm. Kdokoliv z nich mohl vyhrát a v IRC je teď to samé. To je přece úžasné.

Takže návrat do mistrovství světa vás neláká?
V tomto případě není co řešit. Jsou tam jen dva týmy a čtyři sedačky, které jsou obsazené. Můžeš být juniorským mistrem světa jakoMartin Prokop a stejně nemáš šanci. A jako soukromník nikdy nemůžeš stačit továrním jezdcům, takže tě to pak nebaví. IRC je pro mě nejlepší možností. Momentálně je zajímavější. Ale pro rallye není dobře, že má dva šampionáty. Potřebujeme spolupracovat, abychom měli jediný kvalitní seriál.

Na nedávném Festivalu rychlosti v anglickém Goodwoodu jste ve svém peugeotu vozil pětinásobného mistra světa Sébastiena Loeba. Jak se mu to líbilo?
Přišel za mnou a ptal se, jak auto funguje, protože v něm nikdy neseděl. Jezdili jsme spolu na krátké rychlostní zkoušce, která měřila zhruba dva kilometry.Moc se mu to líbilo a myslím, že jej auto dost překvapilo. Předtím totiž nebyl příznivcem vozů S2000. Ale když v něm sedíš, všechno na tebe působí jinak. Motor je dost hlučný a připadá ti, že jedeš rychleji než ve WRC. V něm motor nezní tak hlučně, i když pochopitelně jízda je rychlejší.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze