Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jsem na dně, nespím, říká florbalista Cepek. Poprvé není v reprezentaci

NA ROZLOUČENOU? Radim Cepek se asi na svoje osmé mistrovství světa nepodívá, od kouče nemá důvěru. | foto: www.wfc2008.cz

18 2010
Ani jednou nechyběl, byl na všech sedmi světových šampionátech florbalistů. Teď Radim Cepek zíral s otevřenou pusou, když se dozvěděl: V týmu už pro tebe není místo. Reprezentační kouč Tomáš Trnavský překvapivě nezařadil snad nejslavnějšího českého hráče do závěrečné nominace na prosincové MS ve Finsku.

"Šok! Obrovský. Jsem úplně na dně a od soboty jsem skoro nespal," vzkázal kapitán týmu z posledního MS 2008 v Ostravě a Praze přes mluvčího svazu. "Vůbec nevím, co mám dělat."

Žádné náznaky, že by se do kádru nevešel, neměl. Když se vrátil z poslední reprezentační akce (Euro Floorball Tour ve Finsku), uháněl do Prahy na natáčení speciální upoutávky na MS pro Českou televizi.

"Neváhal jsem, byla to pro mě pocta," říkal Cepek. "Bral jsem to jako službu pro florbal. Natáčeli jsme skoro půl dne, pak jsem jel zase na otočku celou noc zpátky do Švýcarska a šel hned do práce."

Jenže už při pražském natáčení vycítil, že je něco špatně.

"Byl tam se mnou i brankář Tomáš Kafka s kapitánem Milanem Fridrichem," popisoval hráč švýcarského Curychu. "Z povídání jsem pochopil, že trenér Trnavský si zřejmě špatně vyložil mé připomínky při společném závěrečném hodnocení turnaje ve Finsku. Nenapadlo mě, že bere mé připomínky jinak než jako konstruktivní kritiku."

Jenže poznámky, které Cepek z úst vypustil, kouč zřejmě neakceptoval. I když někdejšímu kapitánovi týmu šlo jenom o zlepšení situace, o lepší fungování týmu, o lepší výsledky...

"Pokud si to trenér vyložil jako útok na svou osobu, tak mě to mrzí, ale rozhodně to tak nebylo míněno," omlouval se Cepek. "Kouč požádal všechny hráče, aby se veřejně vyjádřili, pozitivně i kriticky. A kritických připomínek k fungování týmu tam bylo víc. Měla je i řada dalších hráčů."

Jenže minulý pátek zazvonil Cepkovi telefon a na druhém konci drátu byl trenér Trnavský.

"Měli jsme skoro tříhodinovou debatu, kdy jsme se snažili vyjasnit si svá stanoviska, ale evidentně se to nepovedlo," připustil 34letý hráč. "Definitivní ne mi tehdy ještě neřekl. Volal až druhý den a jen potvrdil, že své rozhodnutí nemění a na soupisku mě nezapíše."

Prvotní šok vystřídalo obrovské zklamání, v Cepkovi se stále mísí vztek s velkým smutkem.

"Jsem psychicky na dně, nemůžu se na nic soustředit, nedaří se mi pochopit to," kroutil hlavou vicemistr světa. "Trenér má samozřejmě na tohle rozhodnutí právo, ale myslím, že po téměř dvaceti letech služeb pro český florbal jsem si nezasloužil, abych byl brán jako zloduch, který rozvrací tým."

Přitom ze spoluhráčů z týmu má pocit podpory. A nikoliv takový, že je v kádru nežádoucí.

"Pokud má se mnou trenér nějaký osobní spor, měl by to přiznat a neschovávat své rozhodnutí za to, že mě nechtějí spoluhráči," upozornil Cepek. "S většinou z nich jsem mluvil, někteří mi po zveřejnění nominace dokonce sami volali a vyjadřovali svou podporu. Podle ohlasů za mnou většina týmu stojí."

Do světového šampionátu zbývají ještě více než dva týdny, Cepek se tak stále teoreticky do Finska může dostat z pozice náhradníka. A o takové nabídce má jasno: "Nominaci do národního týmu jsem za žádné situace ještě nikdy neodmítl."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze