Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři výhry Váni mladšího odměnila babička kýblem zelňačky

Josef Váňa mladší | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

13 2015
Pro rodinu Váňových jsou dostihy ve Světlé Hoře příležitost vrátit se do prostředí, kde bývali doma. A žokej Josef Váňa mladší v sobotu okořenil návrat třemi vítězstvími.

„Jsme tu vlastně doma, jezdíme sem každý rok. A když se nám tu podaří vyhrát, je to moc příjemné,“ přiznal žokej, jehož matka Pavlína pod Jeseníky vyrostla a otec Josef načal svou kariéru dostihového jezdce a trenéra.

Josefe, jaké to je závodit skoro doma?
Je to krásné. Chtěl jsem vyhrát už ve svém prvním dostihu, ale to se bohužel nepovedlo. Udělali jsme chybu na posledním skoku a už se to nedalo chytnout.

Zato váš další start už výhru přinesl. Kde se rozhodlo?
To jsme drželi druhou pozici, a když jsme se dostali do špice, začal jsem si hlídal Jovella vedle sebe. Můj kůň (Exotic Valley) skákal lépe než Jovell, díky tomu jsme vyhráli. Na skocích jsem získával, bylo to pěkné vítězství.

Kdy jste si byl jistý první výhrou?
Na protilehlé straně skákal můj kůň silou, odpaloval to daleko. Říkal jsem si, že je to dobré, že sílu máme a že z kopce se to třeba ještě trochu rozběhne. Když jsem viděl Jovella dělat chyby, byl jsem si jistý, že když se něco nestane, mohlo by to dopadnout.

Po druhé výhře s Ange Guardian jste přivedl k triumfu i Rabbit Wella v hlavním dostihu. Nebyl jste nervózní, že se vám nepodaří odstartovat? Rabbit Well je tím pověstný.
Na startu to bylo dobré. Víc jsem byl nervózní z táty, ten mi tam pořád říkal, ať něco dělám, ať dělám tohle a tamto, spíš mě rozhazoval on než kůň. Měl jsem pocit, že koně mám pod kontrolou, a jsem rád, že to takhle dopadlo, že odskočil. Potom potvrdil svoji třídu. Když se mu chce, tak tu radost udělá, ale někdy je to těžké.

V sedle Rabbit Wella se střídáte s Janem Kratochvílem. Proč padla volba na vás?
Rozhodlo asi to, že teď nemá bič (dočasný trest dostihové komise), jinak by ho asi jezdil on. Já jsem ho jezdil spíše v Itálii. Jenže on když tam po dlouhé cestě přijede, vystoupí a pozná, kde je, tak ví, že se nadře. Takže jsem s ním většinou zůstal na startu. V Česku na něj skočil Honza a většinou vyhráli. Dneska to vyšlo na mě a jsem rád, že to klaplo, ale příště to zase může být úplně jinak.

Už víte, jaká bude odměna od babičky za tři výhry?
Dostal jsem ji hned, jak jsem přijel. Je tam připravený kýbl zelňačky, kterou od ní úplně miluju. Mám ji tam schovanou. Před závody jsem nemohl, teď už se na ni těším.Najdete na iDNES.czmobilní verze