Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dominik je mladý, perspektivní, řekl Váňa, když prohrál slalom s Haškem

22 2012
Cílová rovinka, na které vyhrává líté boje na Velké pardubické, na lyžařské trati chyběla, a žokej Josef Váňa tak na dostihové triumfy v obřím slalomu nenavázal. V exhibičním závodě v Rokytnici nad Jizerou skončil v polovině startovního pole, prohrál i s další sportovní celebritou, Dominikem Haškem.

"Je to ještě mladý a perspektivní sportovec, na lyžích je častěji než já," netrápil se devětapadesátiletý žokej prohrou s hokejovým brankářem. Spojuje je sportovní dlouhověkost, ale i tak je Hašek o dvanáct let mladší.

Oba nestárnoucí muži se setkali na krkonošském svahu při exhibičních lyžařských závodech RWE KSN Cup pořádaných Klubem sportovních novinářů. Obří slalom vyhrál podle očekávání další sportovní veterán, skikrosař Tomáš Kraus, který je na sjezdovkách jako doma, mezi novináři byl nejlepší Jiří Rejman z České televize.

Josef Váňa nesl své umístění sportovně. "Mládí vpřed," poznamenal, když pohlédl na výsledkovou listinu. "Je to i o fyzičce, vyježděnosti. Je vidět, že ti mladí kluci se tomu věnují víc než já," řekl osminásobný vítěz Velké pardubické. "Dneska je hlavní, že to všichni dojeli dolů ve zdraví a odreagovali jsme se od běžných starostí," dodal k závodu, který se jel na těžkém rozměklém sněhu.

Když byl mladší, sjezdovkám holdoval mnohem víc. Ještě než se začal naplno věnovat dostihům, pracoval v Jeseníkách na Pradědu jako vlekař a později i jako šéf celého střediska, pomáhal i v Horské službě.

"Byl jsem v mnohem lepší formě. Porážel jsem i jednoho polského závodníka, co jezdil Evropský pohár. V brankách jsem byl každý den, Dominik (Hašek) by dnes neměl šanci," popisoval s úsměvem osminásobný vítěz Velké pardubické.

V minulosti Váňa vyrážel i do vyhlášených rakouských středisek v Söldenu, Kitzbühelu nebo Kaprunu. "Teď už mám jiné priority. Musím se věnovat tomu, aby bylo doma všechno v pořádku a já uživil lidi," uvedl Váňa.

V letošní lyžařské sezoně se dostal na hory teprve počtvrté, před týdnem jej navíc skolila chřipka. I proto na svém sjezdařském představení viděl rezervy. "Posledních pět branek jsem už ani nevěděl, jak to jedu. Pouštěl jsem to dolů automaticky," řekl Váňa.

Lyžařskou exhibici RWE KSN Cup vyhrál skikrosař Tomáš Kraus.
Žokej Josef Váňa před startem lyžařských závodů
Dominik Hašek na trati obřího slalomu.

Chystá se Pohár Josefa Váni

V hlavě si už také prý rovná plány na letošní dostihovou sezonu. Jeho elitní svěřenec Tiumen, s nímž třikrát za sebou ovládl pardubický závod, se podle Váni od začátku dubna pustí do plného tréninku. "Zatím na něm jezdili slabší jezdci nebo děti, ale teď už to bude končit a začne se připravovat vážněji. Od prvního dubna už bude makat víc než doteď," naznačil Váňa.

Sám počítá s tím, že s Tiumenem v létě vyrazí na některý ze závodů druhé kategorie a pak absolvují kvalifikaci na Velkou pardubickou.

Váňa by také rád uspořádal na kratších drahách svůj vlastní seriál Pohár Josefa Váni: v červenci se má běžet v Karlových Varech a Kolesách, v září série tří závodů, každého s milionovou dotací, vyvrcholí v Mostu. Do Česka chce přilákat i zahraniční konkurenci. A když se nestane nic nepředvídaného, na podzim se s Tiumenem hodlá zase postavit na start Velké pardubické. "Doufám, že to nic nezhatí. Rád bych tam zase byl," řekl Váňa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze