Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nebyl jsem naštvaný, to nejde ovlivnit, glosoval Franc přetržený řetěz

Karel „Káča“ Kadlec (vlevo) a Josef „Pepe“ Franc mohli v sobotu slavit. První se loučil s kariérou, druhý „vyhrál“. | foto: Martin Stolař, MAFRA

26 2017
Morálním vítězem sobotní kvalifikace mistrovství světa na dlouhé ploché dráze v Mariánských Lázních byl český jezdec Josef Franc. Jen defekt před poslední jízdou jej připravil o výhru.

„Určitě to mrzí, diváci a tým, co máme, si zasloužili vyhrát, ale bohužel z technických důvodů se nám to nepovedlo, že jsem nestihl nastoupit do poslední jízdy. O to víc to mrzí, byla to taková černá kaňka na závěr,“ přiznal Josef Franc.

Před poslední rozjížďkou mu stačilo získat dva body a stal by se celkovým vítězem. Těsně před startem se mu přetrhl řetěz, a nestihl tak časový limit výměny a byl z rozjížďky vyloučen. Využít toho dokázali osmapadesátiletý Němec Diener, který měl na začátku trochu smůlu, na prvním místě v závěrečné rovince jej zradil motocykl, ale pak už sbíral bod za bodem. Jen o málo lépe si vedl Andrew Appleton, body ztratil jen v první rozjížďce, kdy nastoupil proti Francovi.

„Nebyl jsem naštvaný. To nejde ovlivnit, to k tomu patří. Byla spousta závodníků, co měli takovou věc v předchozím průběhu, my se tomu vyhýbali, až na závěr taková smůlička,“ přijal Franc fakt, jaký se při motoristických závodech vyskytuje velmi často.

Fotogalerie

Přesto byl spokojený, od první rozjížďky vyhrával, když byly čtyři, posunul se do čela průběžného pořadí. Nakonec jen technický problém jej připravil o vítězství. „Po několika týdnech, kdy se moc nedařilo, to byla pecka. Všechno fungovalo včetně závodní krve. Chtěl jsem si dokázat, že na konkurenci mám a chci se odrazit od dna a budovat sebevědomí, aby to všechno fungovalo. Ten závod byl velký bonus,“ pochvaloval si Franc.

Zabrat mu přitom výrazněji dal jen Jörg Tebbe, s nímž bojoval několik kol, než jej předjel a zbavil se ho. „Záleží hodně na startovní pozici. Nefungovalo to úplně v té zelené, co jsem s ním zrovna jel, navíc se mi nepovedlo dobře odstartovat. V první zatáčce jsem byl na třetím místě, posunul se na druhé a zkoušel to. Je to zkušený závodník a šlo o čas, jestli ho udolám, a povedlo se. Nedalo se tomu nic vytknout,“ jásá český jezdec.

Nakonec byl Franc jediným Čechem, který se do postupové dvanáctky dostal. „Každopádně všichni na to měli, ale je tam velký rozdíl v technickém zázemí. Martin Málek měl smůlu, když musel dvakrát odstoupit. Ostatní nejsou úplně na profesionální technické úrovni,“ míní Josef Franc.

Ovšem jiné to je v případě Karla Kadlece. Plzeňský veterán se v Mariánkách se závodní kariérou loučil. „Cítím k němu respekt a úctu, na takové dráze, že nastoupil do závodu. Zároveň to byla jeho rozlučka. Jsme dlouholetí kamarádi, je to prima chlap a je s ním sranda. Je to obdivuhodné, respektuji ho, on si vždy závody užíval, jezdil pro radost,“ vyjadřuje Franc obdiv.

Nepřekvapila jej ani neúčast Hynka Štichauera. Na posledních závodech ve Francii byl s ním, když se zranil. „Nebyly tam jednoduché podmínky a měl smůlu, že závodník před ním měl defekt, neviděl jej, a tak se vyboural. Dopadl dobře, mírné oděrky a tři stehy na ruce. Chápu, že má před sebou jiné závody a chtěl být stoprocentně připravený. Má šanci udržet se v Grand Prix na příští rok, a tak obětoval jeden závod, i když doma,“ popisuje Josef Franc neúčast druhého nejlepšího českého dlouhodrážníka. „Rivalita tam je, ale nepřeháníme to, že se jede proti Čechovi. Jsme všichni plochodrážníci, kamarádi a cestujeme spolu po závodech. Nejsme rivalové na nože a neházíme si hřebíky pod kola,“ dodává Josef Franc.Najdete na iDNES.czmobilní verze