Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dohoda s Barošem a pak koně. Šéf Boleslavi přepíná z fotbalu na dostihy

Josef Dufek (vpravo) a Josef Váňa starší | foto: Archiv J. Dufka

19 2015
Trochu si ulevit od fotbalového napětí, upustit stres, odpočinout si s krásnými zvířaty uprostřed přírody. Tak nějak přemýšlel Josef Dufek, šéf boleslavského fotbalu, když si s manželkou Janou pořizovali první koně.

„Jenže to jsme nepočítali s tím, že se dostaneme až na vrcholnou úroveň. Když vám pak koník bojuje ve vrcholném závodě, tak se ten stres a nervozita stejně dostaví,“ řekl s úsměvem Josef Dufek.

Tak schválně. Co jsou pro vás větší nervy? Když hraje Boleslav fotbal se Spartou, nebo když vám kůň běží Velkou pardubickou?
To vyjde nastejno. Rozdíl je jen ten, že fotbal trvá téměř dvě hodiny a dostihový závod několik minut. Ale jinak, když vedeme nad Spartou nebo když kůň vede padesát metrů před cílem, prožívám to podobně.

Pohled manželky

„Manžel dostihy strašně prožívá, bývá nervózní, vlastně stejně jako u fotbalu. Jeho okolí tím mnohdy trpí, ale už to k němu patří a asi se to nikdy nezmění. Že by se kvůli koním vzdal fotbalu, to jsem od něj nikdy neslyšela, ani v návalu jakýchkoliv emocí. Na koni už také seděl, ne tak jako já s dcerou, ale párkrát se svezl. On má trošku jinou váhu než já a koníček to cítí. Stejně jako to, když tam je ze strany jezdce trochu nedůvěra, malá obava. Manžel s koněm spíš chodí, ale je to dobrý začátek a příslib, že se jednou se mnou vydá i na vyjížďku do přírody.“

Jana Dufková

V neděli vás čeká České derby, největší tuzemský rovinový dostih. Těšíte se už hodně?
Strašně moc. Bude to velká událost. Dámy se krásně nastrojí, pánové obléknou kvádra a kravaty, přijde spousta fanoušků, dýchne na vás atmosféra. S manželkou máme své rituály, ty se pokusíme dodržet a v 15.05 České derby odstartuje.

Poběží vám Touch of Genius a Tamarind Cove. S kurzy 10:1 a 12:1 nejsou největšími favority. Přesto, vsadíte si na své koně?
Já zásadně nesázím. Ono to s těmi favority bývá různé. My jsme letos měli v různých závodech třikrát velkého favorita, ale ani jednou nezvítězil. Teď máme koně výborně připravené a určitě mají šanci. Experti říkají, že poběží pět až sedm uchazečů o triumf. My ty největší favority hodláme pozlobit.

Co vás vůbec přivedlo k dostihovému sportu?
Láska ke zvířatům, kůň je nádherný tvor. Určitě jsme do toho na začátku nešli s tím, že se dostaneme takhle daleko. Manželka s mladší dcerou Bárou mají dva koně doma a jezdí na nich. Jsem na ně pyšný, jejich pracovitost kolem zvířat je mimořádná.

Vaše koně trénuje slavný Josef Váňa. Jak se zrodilo tohle spojení?
Pokud do toho jít, tak jedině s panem Váňou. Takhle jsme to měli od začátku nastavené. Přes známé jsem si dohodl schůzku, vlastně jsem tehdy chtěl koupit manželce koně jako vánoční dárek. No a prásk a už to běželo.

Jak to probíhá, když koně kupujete?
Dříve jsme jezdili na aukce. Dnes už má manželka kontakty, třeba příští týden letí na Irské derby. Při té příležitosti navštíví stáje, kde případně bude vybírat mladé koně pro náš statek. Velký kus práce pro nás při nákupu koní odvedl i Pepík Váňa mladší. S celou rodinou Váňů nás už dnes pojí přátelství.

Fotogalerie

Když to odlehčím, přivedete ještě teď v létě do fotbalového mužstva nějaké nové koně?
Není potřeba. Pokud dotáhneme přestupy, na nichž děláme, budeme spokojení. S Jakubem Radou už jsme vše doladili, snad to dořešíme i s Milanem Barošem, máme tu mladého Čermáka ze Sparty. Ještě je ve hře jedno jméno, další dramatické změny nechystáme.

Máte rád hodně koní pod kapotou?
Já mám radši hodně koní ve stáji, na ty pod kapotou si vážně nepotrpím.

Bude Mladá Boleslav v novém ligovém ročníku černým koněm?
Ježíš... (smích). Já vám něco řeknu a vy mi zase po třetím kole vynadáte, že jste čekal lepší start. Uspět chceme, zase nás budou zajímat ty pohárové příčky, ale je to čím dál tím těžší. Sparta, Plzeň i Jablonec jsou ekonomicky úplně jinde, my je budeme chtít potrápit.Najdete na iDNES.czmobilní verze