Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dostál ujíždí komárům i soupeřům. A má nový kajak - na míru a zadarmo

Český kajakář Josef Dostál se svou novou lodí. | foto: Ivana Roháčková

14 2014
Výška 202 centimetrů, váha 110 kilogramů. Zkuste dostat takovou postavu do běžného kajaku. Josef Dostál, jedenadvacetiletý člen bronzového čtyřkajaku z olympiády v Londýně a stříbrného z loňského mistrovství světa, který se už druhým rokem prosazuje i na singlu, tento problém řešit nemusí. Nedávno mu přišla nová loď, portugalský výrobce mu ji znovu vytvořil na míru a zadarmo.

"Je krásná," říká Dostál při pohledu na štíhlé žluté plavidlo s černými pruhy, které by jinak přišlo 90 000 korun.

"Ta barevná kombinace se mi líbí, i když žlutá barva není zrovna ideální - při tréninku přitahuje mouchy a komáry, kteří mě otravují," konstatuje a při zmínce, jak je tomu při závodě, se usměje: "Při závodě všemu hmyzu ujedu!"

V čem se jeho loď liší od běžných závodních kajaků? Pokud jde o délku (maximálně 5,20 metru) a hmotnost, je stejná jako ostatní. "Má jen delší místo na nohy a o něco širší otvor, taky o maličko hlubší dno, což potřebuju kvůli mojí hmotnosti. To pravidla dovolují," vysvětluje.

Výrobce na buben nepřijde

Otázka, proč mu portugalský výrobce poskytl loď zdarma, jej nezaskočí. "On to dělá pro všechny přední závodníky z mistrovství světa, takže jsme všichni ze čtyřkajaku dostali po jednom kajaku. A po olympiádě to bylo podobné. To je prima, lodě potřebujeme i na tréninky. Výrobce tím na buben nepřijde, poměrně drahých lodí prodává opravdu hodně a my mu děláme reklamu."

Do normální lodě by se prý i vešel. "Když si posunu sedačku dál... Jenže tam mám nohy stejně narvané tak, že jimi nemůžu kormidlovat. A špičku lodi mám celou pod vodou," směje se.

Jeho kariéra se loni začala dělit na dvě části. Zkusil to i na singlu a při Světovém poháru v Račicích překvapil bronzem na pětistovce. Poté oslnil titulem mistra světa do 23 let i bronzem ze seniorského mistrovství Evropy, v obou případech na olympijském kilometru.

A před deseti dny přivezl stříbro z úvodního závodu SP v Miláně, opět na pětistovce. "Soupeři už o mně vědí, snad jsem jim ukázal, že i letos budu tvrdým oříškem. Jen mi v Miláně ještě nevyšel kilometr, musím popracovat na traťovém tempu," komentuje sedmé místo.

Čtyřkajak znovu pofrčí

Na singlu pojede i nyní v Račicích, kde se o víkendu uskuteční druhý podnik Světového poháru, startovat bude opět na obou tratích. Zato slavný čtyřkajak stále ještě do bojů nezasáhne, neboť Daniel Havel se ještě dává dohromady po zranění. "Ale jakmile se vrátí, budeme zase dobří. Stačí nám pár tréninků a pofrčí nám to, už to umíme," říká s vyhlídkou na červencové ME v Brandenburgu a srpnové MS v Moskvě.

Na rozdíl od loňského světového šampionátu, kde se podřídil kolektivní touze po zlatu, už to prý letos bude jiné. "Taky v Moskvě bych to rád zkusil i na singlu, časový pořad to umožňuje. Musím přesvědčit, že na to mám, kombinace se čtyřkajakem se dá zvládnout."Najdete na iDNES.czmobilní verze