Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jonesovou lapila síť, které unikala

22 2006
Praha, New York - Marion Jonesová mlčí. Mezinárodní atletická federace vyzývá, aby lidé ctili presumpci neviny do chvíle, než její pozitivní test na EPO potvrdí i vzorek B. Stejný názor sdílí Atletická asociace USA. Přesto je drtivá většina expertů přesvědčena: Jonesová dopovala. Po letech, kdy unikala stále hustší dopingové síti, v ní uvázla.

Konečně? Naneštěstí? Co bude pro světovou atletiku lepší? Omilostnění megahvězdy? Či nekompromisní potrestání?

"Atletika přežije. I bez Marion," ujišťuje Lauryn Williamsová, mistryně světa na stovce. Allyson Felixová, šampionka na dvoustovce, vypráví: "Když jsem byla mladší, nevěřila jsem, že se v atletice dopuje. Byla jsem naivní."

Přesto hned dodává: "Doufám, že Marion bude nakonec čistá. Vždyť je vzorem pro tolik mladých dívek. Každý rychlý čas od kohokoliv by teď lidé zpochybňovali."

Na olympiádě v Sydney 2000 Jonesová ďábelsky rychlá byla. Vyhrála stovku s náskokem 0,37 vteřiny.

Roztáhla ruce, rozesmála se jako dítě, v očích slzy dojetí. "O tomhle jsem snila devatenáct let," řekla, políbila matku a obíhala stadion s vlajkami USA a rodného Belize. Tehdy ji zaplavilo absolutní štěstí.

Ale brzy se mračila. Ne proto, že místo plánovaných pěti zlatých medailí získala v Sydney "jen" tři. Manžela sprinterky, koulaře C. J. Huntera, však v průběhu her obvinili z dopingu, bral nandrolon.

Byli zvláštním párem. Krásná sprinterka a svalnatý hromotluk se zachmuřeným výrazem ve tváři.
"Když zmizíme z veřejnosti, je z něj milý medvídek," povídala a na tiskové konferenci v Sydney vyhlásila: "Jsem tu, abych manžela podpořila."

Nicméně za rok žádala o rozvod: "Máme rozdílné názory na život a chceme jít každý svou cestou." Koulař potom oznámil, že jí několikrát pomáhal s přípravou zakázaných látek. "Kope kolem sebe. Mstí se Marion," reagoval Joseph Burton, právník Jonesové.

Hunter byl prvním z dopingem poskvrněných mužů v jejím životě. A přišli další. Světový rekordman Tim Montgomery, další životní druh, se kterým má syna Tima. O oba se staral trenér mnoha dopingových hříšníků Trevor Graham. A zakázané preparáty jim měl dodávat Victor Conte, šéf laboratoře Balco. Sám tomnohokrát tvrdil. "Vidíte, měl jsem pravdu," upozorňuje nyní.

List New York Times údajně získal důkazy, že z konta Jonesové odešel na účet Conteho šek na 7350 dolarů.

Ona se brání: Šlo jen o vitaminové doplňky. Montgomeryho již za doping potrestali. Loni Jonesovou opustil. "Je těžké žít v jedné domácnosti s někým, kdo má stejné problémy. Udělali jsme to nejlepší rozhodnutí pro naše dítě. Dřív, než s sebou strhnu matku svého syna, padnu dolů sám," uvedl.

Teď padá dolů také ona. Žena, která i po nevydařené olympiádě v Aténách říkala: "Miluju soutěže. To je můj život. Vzdát se ho nechci." Možná bude muset.

Z trůnu až na dno

Září 2000
Na vrcholu slávy. Třikrát zlatá a dvakrát bronzová na olympiádě v Sydney. Její manžel, koulař C. J. Hunter, je usvědčen z dopingu.

Červen 2001
Žádá o rozvod s Hunterem, který ji později obviní, že dopovala také.

Prosinec 2002
Rozchází se s koučem Trevorem Grahamem, jenž vedl mnohé dopingové hříšníky, naposledy třeba Justina Gatlina.

Červen 2003
Narození syna Tima. Otcem je Tim Montgomery, tehdy světový rekordman na stovce.

Červenec 2003
Přechází k trenérovi Danu Pfaffovi.

Srpen 2004
Zůstává bez medaile na olympiádě v Aténách, kam se kvalifikovala pouze v dálce. Po neúspěšné sezoně předčasně ukončuje spolupráci s Pfaffem.

Prosinec 2004
Victor Conte, šéf laboratoře Balco, v televizi ABC oznamuje, že Jonesová dopovala. Sprinterka dosáhne mimosoudního vyrovnání.

Červen 2005
Je s novým koučem Stevem Riddickem. Kvůli zranění stehenního svalu však na jaře ukončuje sezonu, nestartuje na mistrovství světa.

Prosinec 2005
Rozchází se s Montgomerym, potrestaným za doping.

Rok 2006
Triumfální návrat. Jonesová vyhrává závod Zlaté ligy v Paříži.

Srpen 2006
Vyšlo najevo, že při mistrovství USA měla pozitivní A-test na EPO. Hrozí jí dvouletý trest.

Otázky o Jonesové

Má první dopingový prohřešek?
Ano i ne. Jednalo by se o první dopingový test, jímž Jonesová neprošla. Ovšem už v roce 1992, jako šestnáctiletá, se před americkou olympijskou kvalifikací nedostavila na dopingovou zkoušku. Od čtyřletého zákazu činnosti ji zachránil právník Johnnie Cochran, který obhajoval i O. J. Simpsona obviněného z vraždy.

Kdy bude jasno, zda se provinila?
B-test měl být proveden 6. září. "Ale budeme apelovat na to, aby do konce srpna byl vzorek B otestován," uvedl Pierre Weiss, generální sekretář Mezinárodní atletické federace.

Co jí hrozí?
Dvouletý zákaz činnosti. Může to však být i konec její kariéry.

Bude ještě letos závodit?
Zřejmě ne. V pátek z Curychu zmizela, z Monaka a Bruselu se odhlásila, v Berlíně o její start nestáli kvůli spojení s koučem Grahamem.

Co je EPO?
Hormon erythropoietin. Pomáhá produkci červených krvinek, čímž urychluje okysličování organismu. Jak jí to mohlo pomoci? "Sprinteři ho používají proto, aby vydrželi déle trénovat, a tím se zlepšovali," uvedl dopingový expert Charles Yesalis.

Kdo v okolí měl trable s dopingem?
Bývalý manžel, koulař C. J. Hunter. Bývalý přítel a světový rekordman Tim Montgomery. Trenéři Trevor Graham a Charlie Francis, šéf laboratoře Balco Victor Conte.

Co znamená případ pro atletiku?
Hrozí tresty i pro trenéry dopingových hříšníků, žádá je Dick Pound, šéf Světové antidopingové organizace WADA.


(bb, tm, ČTK)

Zklamaná americká sprinterka Marion Jonesová.Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze