Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smutné časy. Naše disciplína asi postupně zanikne, říkají deblkanoisté

Deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler během závodu Světového poháru v Troji | foto: ČTK

18 2017
Mají letos úžasnou formu. Na evropském šampionátu v Tacenu si dojeli pro bronzovou medaili a vstup do Světového poháru v domácí Troji měli deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler nejlepší ze všech. Přesto neskáčou radostí. Jejich disciplína C2 totiž po loňském Riu zmizela z programu olympijských her. „Je to špatný,“ shodovali se oba v cíli.

Zvedla vám bronzová medaile z nedávného mistrovství Evropy náladu?
Šindler:
Medaile nám určitě po minulé sezoně pomohla psychicky, že jsme si udělali dobrý výsledek. Celý týden před závodem se nám navíc jezdilo dobře a máme docela formu, takže jsme věděli, že do závodu jdeme s tím, že jsme rychlí.

Věděli jste na trati, jak si zrovna stojíte?
Šindler:
Věděli jsme to moc dobře, komentář Dana Stacha (reportéra České televize) je skvělý a je jasně slyšet po celé trati, takže jsme znali i všechny mezičasy.

Fotogalerie

Slyšeli jste výsledné časy i na startu?
Šindler:
Slyšeli. Byly nastavené tak, že jsme věděli, že musíme jet rychle a musíme do toho šlapat, nic nehlídat a jet naplno.

To se vám povedlo nejlépe ze všech. Vítr vám nedělal problémy?
Kašpar:
To dělal, ale my jsme buď měli štěstí, nebo jsme to tak nevnímali. Přišlo mi, že zrovna na nás brány relativně stály a my si zároveň dost hlídali nájezdy, abychom v nich měli rezervu a jezdili jsme na střed bran. Kdyby totiž náhodou přišel vítr, tak aby nás co nejmíň ovlivnil.

Náladu vám nejspíš aktuálně kazí rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který vaši kategorii C2 definitivně vyřadil z programu her.
Kašpar:
Asi to v sobě nechceme úplně vzdát. Věděli jsme, jaké šance jsou, a člověk nad tím přemýšlí. Ale my jsme teď uprostřed sezony a musíme se soustředit na pádlování, což je naše profese. Co bude dál? To uvidíme, ale časem se musíme rozhodnout. Není to tak, že bychom z toho nebyli zklamaní, jen se musíme soustředit na cíle, které máme před sebou, a tím zbytkem se budeme zabývat až jindy.

Co si myslíte, že se s vaší kategorií v budoucnu stane?
Šindler:
Národní federace k tomu bohužel přistupují dost špatně. Někde už podporu naší kategorie stopli úplně – třeba v Německu. Přípravu už jim platí buď domácí klub, nebo si část hradí i z vlastní kapsy. Polský tým tady třeba není vůbec, i když zbytek singlířů tady je. Je to smutné, ale asi ta naše disciplína bude postupně zanikat. Je to špatný. Sice tady je 15 lodí, ale z toho 14 je absolutní špička. Spíš se to vyselektovalo, nebudou jezdit ti horší, ale jen ti nejlepší, kteří se budou prát o medaile. A pro nás budou závody pořád stejně těžké, jen s menší účastí.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze