Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Johnson radí Jonesové: Věnuj se synovi

21 2006
Londýn, Praha - Pětinásobný olympijský vítěz vzkazuje trojnásobné olympijské šampionce: "Odejdi od sportu. Už ti nevěříme." Takové sdělení poslal Michael Johnson prostřednictvím britského listu Daily Telegraph kontroverzní sprinterce Marion Jonesové. "Jonesová už nebude schopna napravit svou image. Událo se toho příliš mnoho, co nenapravitelně poškodilo její reputaci," napsal světový rekordman v běhu na 400 metrů do svého sloupku v Daily Telegraphu.

Sprinterka se podle něj už nikdy nezbaví podezření z dopingu, které umocnila v srpnu pozitivním testem na EPO.

"Jak může atletka, která je pod ostrým dohledem a čelí mnoha obviněním, brát EPO v době, kdy káže o své nevině?" podivuje se Johnson.

Negativní analýza B vzorku sice provinění Jonesové nepotvrdila, nicméně odborníci zdůrazňují, že není možné, aby se hodnoty A a B vzorků lišily. Rozpor mohou způsobit jedině nepřesná měření či manipulace se vzorky.

Johnson upozorňuje, že Jonesová bude navěky spojována s dopingem i proto, že byl prokázán osobám z její těsné blízkosti: jejímu bývalému muži C. J. Hunterovi, otci jejího dítěte Timu Montgomerymu a Viktoru Contemu, šéfovi laboratoře Balco.

"Mnozí věří Hunterovi a Contemu, kteří svědčili, že Jonesová dopovala. A já věřím, že všichni lidé, kteří chtějí vidět čistý sport, oslavovali její pozitivní první test," tvrdí Johnson.

Navíc připomíná: Ať je vinna či ne, stejně je už za zenitem výkonnosti. "Pro vlastní dobro a v zájmu sportu by bylo nejlepší, kdyby v tichosti odešla a věnovala se svému synovi," doporučil jí.

Jonesová měla po omilostnění reprezentovat USA na Světovém poháru, ale start zrušila. "Byla jsem na vrcholu formy, když mi sezonu přerušil test vzorku A. Teď už se necítím v závodní kondici," uvedla.

Tečka za jejím případem stále nebyla napsána. Dick Pound, předseda Světové antidopingové agentury, slíbil přešetření podivných výsledků testů. Verdikt o negativním vzorku podle něj může být dodatečně revidován. "Vždy je zvláštní, když je tentýž vzorek analyzován se dvěma rozdílnými výsledky. Bojíme se, že se něco dělá špatně," konstatoval.

Johnson se obává dalekosáhlých důsledků této kauzy. "Lidé nyní pochybují o testovacím procesu," píše. Jonesová se podle něj může soudit s každým médiem, které psalo o jejím pozitivním testu. "A Gatlinovi i Landisovi advokáti využijí případu k dlouhým právním bitvám."

Autoři:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze