Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Johnson domlouvá souboj s Lewisem

15 2003
Las Vegas - Kontroverzní kanadský sprinter Ben Johnson chystá velkolepé loučení se světem atletiky. Chce se totiž utkat se svým věčným rivalem Američanem Carlem Lewisem v odvetě za fiasko z olympijských her v Soulu 1988. Tam sice na stometrové trati vyhrál Johnson, ale vzápětí byl usvědčen z dopingu a zlatou medaili si odvezl Lewis.

Poběží se proto znovu v Soulu a proti Johnsonovi se postaví nejen Lewis, ale minimálně další čtyři sprinteři, s nimiž poměřil síly v olympijském finále před patnácti lety.

Tentokrát budou v sázce i peníze a podle německé agentury SID půjde o 3,75 milionu dolarů (více než 108 milionů korun). Vítěz inkasuje rovné dva miliony.

"Poběžím naposledy v životě, tak by to mělo být velkolepé," nechal se slyšet Kanaďan, který byl po druhém pozitivním testu na doping v roce 1993 potrestán doživotním zákazem startu.

"Nestává se často, aby člověk dostal druhou šanci. Chci ji využít, abych
dokázal, že jsem opravdu dobrý," předsevzal si Johnson.

Většina účastníků závodu, který organizuje Johnsonův bývalý agent Morris Chrobotek, už překročila čtyřicítku. Přesto nikdo nepochybuje o tom, že se bude souboj někdejších es těšit velké pozornosti.

"Tehdy nebyli lidé zvědaví ani tak na samotný závod, jako na konfrontaci velkých jmen, a na tom se nic nezměnilo," tvrdí například Američan Dennis Mitchell.  I ten by měl v Soulu běžet.

Vedle něj a Johnsona s Lewisem zmiňují agenturní zprávy ještě dalšího Američana Calvina Smithe, Brazilce Robsona da Silvu, Kanaďana Deasaie Williamse a Raymonda Stewarta z Jamajky.

Nejvíc se na duel těší Johnson. Dnes jednačtyřicetiletý Kanaďan se vrátí na místo, kde před patnácti lety zažil bolestné zklamání.

Pouhé tři dny poté, co ve finále hladké stovky porazil Lewise a získal zlato, které navíc ozdobil famózním světovým rekordem 9,79 sekundy, totiž dopingoví komisaři zveřejnili, že v jeho vzorku objevili stopy anabolického steroidu stanozololu.

"Tentokrát to dokážu. Doufám a věřím, že ještě jednou dokážu přepsat dějiny," prohlásil Johnson, který se od osudných her v Soulu pokoušel několikrát marně o návrat.

Termín souboje někdejších hvězd ještě nebyl určen, ale měl by se uskutečnit ještě před olympijskými hrami v Aténách, které budou zahájeny 13. srpna.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze