Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedmá nejlepší jogínka světa předcvičuje v Budějovicích

POLOHA SCORPION IN HANDSTAND. Veronika Fišerová z Českých Budějovic při jednom ze soutěžních vystoupení v Londýně | foto: Archiv Veroniky Fišerové

10 2014
Tajně si myslela na nejlepší desítku. Ale když šla po svém prvním vystoupení do šatny, tak tomu moc nevěřila. Pak jí kamarád řekl, že je devátá. „Pořád jsem mu povídala, ať si ze mě nedělá srandu,“ usmívá se sympatická 26letá Veronika Fišerová z Českých Budějovic, která si nakonec ze světového šampionátu YSF World Yoga Sport Championship v Londýně přivezla sedmé místo.

V prvním kole se dostala mezi deset nejlepších a postoupila do závěrečných bojů. „Ve finále jsem ještě zabojovala a dostala se nakonec na sedmé místo. Z 56 závodnic světa. Finále ale bylo jen pro deset nejlepších,“ vrací se Veronika ještě do Londýna.

Porota hodnotila pět základních poloh bikram jógy a pak si každá závodnice mohla vybrat ještě další dvě. Každá z poloh je různě bodovaná.

„Záleží na síle, flexibilitě a podobně. Hlavně nesmíte upadnout. Všech sedm poloh musíte zvládnout do tříminutového limitu. Když skončíme dřív, tak nám dají velké bodové srážky. Šampionát je tedy i o tom, jak se člověk vnitřně dokáže srovnat sám se sebou a s časem,“ doplňuje Fišerová s tím, že měla štěstí, protože se se svou sestavou do tří minut vešla ideálně.

Rozhodně tedy měla po příjezdu z Velké Británie co oslavovat. „Mám pocit, že slavím pořád. Samozřejmě, že všichni ve studiu mi fandili a drželi palce. Čím větší je odstup, tím více si sedmého místa cením. Ale žádnou dovolenou za odměnu neplánuji, mám práce dost. Kromě předcvičování bikram jógy ještě učím gymnastky a také občas tančím v Jihočeském divadle. Moc nevím, co je to odpočinek,“ směje se sedmá nejlepší jogínka na světě.

Jogínka Veronika Fišerová v civilu

Jogínka Veronika Fišerová v civilu

O bikram jógu se Veronika zajímá už sedm let, ale teprve před rokem se přestěhovala z Prahy do Českých Budějovic a tady se začala cvičení více věnovat.

„Mám i takzvaný Teacher training z Los Angeles, takže můžu bikram jógu učit. Od ledna jsem začala trénovat na světový šampionát, v březnu bylo republikové mistrovství, kde jsem skončila třetí. Takže bikram jógu intenzivně dělám asi rok,“ popisuje jogínka a dodává, že by ráda za rok vylepšila své letošní sedmé místo.

Cvičení vymyslel Ind v USA

Bikram jóga je v Čechách poměrně nový cvičební styl. Ještě tak před deseti lety málokdo věděl, o co vůbec jde. Dnes se už ale nevzdává ani šance dostat se jednou v budoucnu třeba až na olympijské hry.

Zakladatel cvičení ve vytopené místnosti byl Ind Bikram Choudhury. Začal s tím zhruba před čtyřiceti lety ve Spojených státech amerických, když chtěl rozšířit klasickou jógu. Bikram jóga se cvičí ve vyhřáté místnosti hlavně proto, že zakladatel chtěl co nejvíce napodobit domácí indické podmínky.

„Jde o dynamické cvičení o 26 polohách během 90 minut. Cvičí se ve vytopené místnosti, kde je okolo 40 stupňů Celsia. Teplo je hlavně proto, aby tělo bylo pořád zahřáté, aby se cvičenci lépe protahovali a posilovali. Ale je to dobré i na vnitřní orgány, dalo by se říci, že se jedná o komplexní cvičení pro celé tělo,“ vysvětluje Fišerová hlavní principy cvičení a hned se zase usmívá. „Teď bychom mohli cvičit i venku, když je takové vedro.“

Účast Veroniky Fišerové na světovém mistrovství pomůže i rekreačním cvičencům. „Ještě před Londýnem jsem jezdila na tréninky a semináře do Prahy. Člověk se má pořád totiž co učit, takže já jsem získala v Londýně i na trénincích strašně moc zkušeností a informací, jež se snažím dál předávat lidem, kteří k nám chodí na lekce. Hrozně mě to baví,“ uvádí Fišerová.

Podle ní by se bikram jógy neměl nikdo bát. „K nám může přijít tenký, silnější, mladý, starý, prostě každý. Chodí k nám i pánové, ale například i sportovci, kteří se třeba jednou za týden chtějí protáhnout. Bikram jóga umí pomoci i s hubnutím. Je pravda, že cvičit ve 40 stupních zní hrozně a nováčci se bojí, ale ještě nikdo u nás nezkolaboval. A pořád v místnosti cirkuluje vzduch. Já například ráda předcvičuji bikram jógu v létě,“ říká.

Jogínským polohám ve vyhřáté cvičebně by se ale přeci jenom měli vyhnout ti, kteří mají problémy se srdcem či kardiovaskulárním oběhem. „Také dětem by se napřed měly pořádně vyvinout potní žlázy, aby mohly jít na cvičení. Takže se doporučuje začít s bikram jógou asi tak ve 13 letech,“ dodává Fišerová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze