Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jižní Korea, nová golfová velmoc. Že by už i v mužském golfu?

Čche Kjong-ču na Ballantine´s Championship v obležení médií. | foto: AP

21 2010
Jihokorejské hráčky dominují špičce světového golfu už několik let. V mužském golfu byla situace dosud trochu jiná a asijská vlna v čele s Koreou ještě ani zdaleka nemá parametry tsunami. Poslední týdny však ukazují, že by se situace u mužů mohla brzy přiblížit té mezi ženami.

A teď nadešel pro Koreu velký svátek - špičková European Tour se zastavila u nich doma v Pinx Golf Clubu, jehož hřiště se v roce 2005 mihlo na seznamu top 10 podle magazínu Golf Digest.

První, druhý, a teď vlna

Pro mužský špičkový profesionální golf byli asijští hráči spíš exotickou výjimkou. Když v roce 2000 pronikl na PGA Čche Kjong-ču (v anglickém přepisu Choi Kyung-Ju, v přizpůsobené gramatice K.J.Choi), byl vůbec prvním korejským hráčem ve špičkovém golfu.

V roce 2002 se stal prvním korejským šampionem na PGA a do této chvíle nasbíral 17 profesionálních titulů (7 na PGA, 1 na European Tour a dalších devět na asijských okruzích). Vybudoval si renomé hráče nejužší světové špičky. Kupodivu ho ale na rozdíl od ženského golfu dlouho nikdo nenásledoval.

Čche Kjong-ču, čtvrté kolo Masters 2010.

Pokud nebereme v úvahu Američany s korejskými kořeny, jako jsou Anthony Kim či Anthony Kang, byl Čche ve špičkovém mužském golfu dlouho osamocen, přestože o asijském golfovém boomu se mluví už drahně let. Vloni v srpnu jako by ale padla jakási bariéra. První korejský a asijský hráč vyhrál major turnaj.

Jang Jong-un (Yang Yong-eun, Y.E.Yang) se v sedmatřiceti stal v roce 2006 senzačním vítězem HSBC Championship, pomohl si tím na americkou sérii a zpočátku tam jen paběrkoval. Rok 2009 byl ale zlomový. Po březnové výhře na Honda Classic napsal vítězstvím v 91. ročníku PGA Championship novou kapitolu historie golfu.

Jang Jong-un, vítěz China Open 2010.

A jako by tím předznamenal současnou zvedající se korejskou lavinu. Čche i Jang formu potvrdili na Masters umístěním v první desítce. Prvně jmenovaný přidal druhé místo na Transitions Championship, druhý si odvezl třetí místo z Phoenixu a v minulém týdnu triumfoval na China Open, zařazeném do European Tour.

A stále častěji se objevují nová jména. Jedenadvacetiletý Kim To-hun (Kim Do-hoon, možná brzy D.H. Kim) bojoval s Jangem o vítězství v Číně. No Sung-jul (Noh Seung-yul, snad S.Y. Noh), teprve osmnáctiletý senzační vítěz Maybank Malaysian Open na evropském okruhu, je považován za jednoho z největších golfových talentů vůbec.

Kim Te-hon, China Open.

V tomto týdnu se pochopitelně zúčastní "domácího" turnaje Ballantine´s Championship na ostrově Čedžu a golfový svět s napětím očekává, co předvede.

Co ženy, to muži?

Čeká tedy mužský golf podobná korejská nadvláda jako ženský? V první dvacítce současného světového žebříčku je v tuto chvíli šest korejských hráček a světová trojka Sin Či-jai (Shin Ji-yai, Jiyai Shin) vloni ovládla finanční žebříček zámořské LPGA.

Pak Se-i na Wegmans LPGA.

V první padesátce světového žebříčku Rolex Rankings je dokonce 21 korejských hráček, tedy téměř polovina. A to ještě některé původem korejské hráčky jako Michelle Wieová či Christina Kimová mají americké občanství.

ballantine´s Championship 2010

Hřiště: Pinx Golf Club, Čedžu, par 72, 6 731 metrů.

Dotace: 2,2 milionu eur (3,2 mil. USD), vítěz 366 660 eur.

Promotér: Parallel Media Group (Hongkong).

Okruhy: Korea PGA, Asian Tour, European Tour.

Nejlepší hráči: Ernie Els, Henrik Stenson, Anthony Kim, Jang Jong-un, Thongchai Jaidee,

Korejců: 44

Úspěchy golfistek z Korejské republiky jsou připisovány z velké části doslova spartánské výchově dětí v korejských rodinách. Takový dril, jaký prožívají, je pro současnou západní civilizací něčím naprosto cizím a téměř nepřijatelný.

Boom ženského golfu podpořilo vítězství Pak Se-i (také Se Ri Pak) v roce 1998 na ženském US Open. Po něm napřeli korejští rodiče výchovu svých děvčat golfovým směrem. Jangovo vítězství na PGA Championship by mohlo být podobným impulsem.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze