Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Novák finišoval už kolo před koncem. To se mi dlouho nestalo, smál se

Petr Novák (druhý zleva) uprostřed Teamu Pioneer Investments - Craft na testování před startem La Sgambedy. | foto: Team Pioneer Investments - Craft

14 2016
Druhé místo mezi ženami na Jizerské padesátce v podání Švédky Liny Korsgrenové bylo zároveň nejlepším výsledkem laufařů z Teamu Pioneer Investments -Craft vedeným Lukášem Bauerem. „Jsem spokojená, protože jsem součástí českého laufařského týmu a uspět na české půdě jsem moc chtěla. Jsem šťastná, i když to byl velice náročný závod,“ pochvalovala si po závodě Korsgrenová.

Jizerská padesátka se letos jela v netradiční podobě, kvůli nedostatku sněhu pořadatelé vměstnali padesát kilometrů dlouhý závod ze série Ski Classics do jediného okruhu a elitní laufaři tak neustále kroužili na trati dlouhé přibližně 3,4 kilometru. „Těch patnáct kol bylo velice náročných, především psychicky,“ mínila Korsgrenová.

Nejnáročnější byl pro ni konec úvodního stoupání. „Byl opravdu prudký,“ říká švédská běžkyně na lyžích. „Brzy nám ujela Britta Johansson Norgrenová, tak jsem se pak snažila soustředit na sebe, jet klidně a nechat pracovat lyže.“ Švédská hvězda týmu dojela druhá a posunula se na průběžné třetí místo v seriálu Visma Ski Classics.

Z mužů v Bauerově týmu skončil nejlépe čtyřiadvacátý Petr Novák, který jako jediný z nich projel cílem a závod dokončil jako jeden z šestadvaceti nejrychlejších, ve stodvacetihlavém poli elitních běžců.

„ Bylo to strašné trápení už od začátku. Věděl jsem, že to nebude ono. Nemohl jsem, lyže nebyly ideální a kdyby nebyl Ondřej Horyna za mnou, tak jsem to snad zabalil po třetím kole. Ale tím, že jsem jel o body pro tým, tak jsem bojoval dál. Postupně jsem se propracovával dopředu, ale bylo to velké trápení. Byl jsem pak tak unavený, že jsem ani nemohl zvednout oči ve sjezdu,“ popisoval své pocity na trati Petr Novák, loňský celkový vítěz FIS Marathon Cupu a letošní jednička Bauerova týmu mezi muži.

Poprvé v životě prý Novák sprintoval už v předposledním kole. Dobře si totiž uvědomoval, že ho dojíždí lídr závodu Eliassen a závod by tak nemusel ani dokončit. „To se mi ještě nestalo, abych finišoval v předposledním kole a doufám, že už nestane,“ smál se Novák. Závod takhle předčasně skončil mezi Bauerovými muži už předtím pro Ondřeje Horynu i Estonce Algo Kärpa. „Takže jsem poslední čtyři kola jel, co to šlo, aby mě nedojel. Předposlední kolo byl boj o život,“ usmíval se Novák. „ Jsem rád, že Petra přestaly trápit žaludeční problémy z úvodních kol, protože pak se zlepšoval. Další dva kluci byli bohužel dojeti o kolo, ale celkově mužů moc nedojelo,“ uvědomoval si po závodě týmový šéf Lukáš Bauer.

S výsledky na Jizerské padesátce obecně však panuje podle něj v týmu naprostá spokojenost. „A úplně super je v podání Liny,“ dodává. Celkově si Team Pioneer Investments - Craft udržel průběžné šesté místo v pořadí družstev Visma Ski Classics. „Máme hodně vysoký cíl, skončit v této sezoně v pětce v týmech. Zatím k tomu máme nakročeno, ale ještě to bude hodně velká práce,“ uvědomuje si Bauer. Dalším závodem prestižní série bude příští víkend La Diagonela.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský krajNajdete na iDNES.czmobilní verze