Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jizerská padesátka: lyžařská esa proti nadšencům

Jizerská padesátka - Jizerská padesátka | foto: Roman ČejkaMF DNES

8 2010
Nejdřív se zdálo, že se Jizerská padesátka kvůli nedostatku sněhu bude muset zkrátit. Teď se situace úplně obrátila: napadl sníh a padat má celý víkend, což závod určitě ovlivní.

"Doufám, že to tak divoké nebude. Každopádně máme na zvládnutí sněhu dostatek techniky. Jde o to, aby měli kvalitní stopu první závodníci," říká tajemník organizačního výboru Martin Koucký.

Největší pozornost na sebe samozřejmě strhává nedělní královský závod na 50 kilometrů klasicky. Ten je pro účastníky největší výzvou a navíc v něm startují i esa světového lyžování.

Elitní skupina závodníků čítá přes 80 jmen! Vyhraje potřetí italský dálkový lyžař Maco Cattaneo? Nebo Švédové Oskar Svärd či Jerry Ahrlin? Nebo olympijští vítězové Thomas Alsgaard a Andrus Veerpalu? "Chci vyhrát Vasův běh a Jizerská 50 bude skvělá prověrka," říká 37letý norský veterán Alsgaard.

Anebo se snad po letech budou radovat české barvy zastoupené Stanislavem Řezáčem a Petrem Novákem? "Chci se poprat o vítězství," říká Řezáč. "A já chci na stupně vítězů," kontruje Novák, který s ním tvoří reprezentační tým v dálkových bězích.

Padesátka startuje v osmi vlnách v neděli v 9 hodin, závod na poloviční trati o hodinu a čtvrt později.

Pětadvacítku si vyzkoušejí i čtyři fotbalisté Slovanu Liberec v čele s Janem Nezmarem. Poběží i jejich kolegové z Bohemians 1905.

Program Jizerské padesátky startuje už dnes. Od 13 hodin se běží Bedřichovská třicítka volnou technikou, která si získává čím dál větší renomé.

Přihlásily se tři stovky lyžařů a mezi nimi i známá jména z jiných sportovních odvětví. Do stopy dnes vyrazí špičkový silniční motocyklista Lukáš Pešek, biker Tomáš Vokrouhlík nebo přední český beach volejbalosta Petr Beneš.

Velkým favoritem dnešní Bedřichovské 30 je však český reprezentant Dušan Kožíšek, který skončil čtvrtý v pondělním sprintu světového poháru v Praze. Kožíšek nastoupí s bratrem Petrem v týmu Top Czech Ski také do sobotní štafety.Najdete na iDNES.czmobilní verze