Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jizerská padesátka je připravena

Stanislav Řezáč ve vojí dílně v Jablonci nad Nisou. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

29 2006
Praha - Již jen dva měsíce dělí závodníky od startovního výstřelu, který zahájí 40. ročník Patria Direct Jizerské 50, nejznámějšího lyžařského běžeckého závodu v České republice. Tento závod patří mezi čtrnáct nejprestižnějších dálkových závodů v běhu na lyžích na světě zařazených do seriálu Worldloppet.

Již nyní se pořadatelům přihlásilo více než 3000 závodníků, což naznačuje, že by se mohlo jednat o rekordní závod co do počtu účastníků. Registrace totiž ještě stále probíhá a počet závodníků neustále narůstá.

Na startovní pásce se objeví některé skutečně zajímavé osobnosti světového lyžování. Chybět nebude loňský vítěz Marco Cattane, další italští závodníci Roberto de Zolt nebo Pier Luigi Constantin, Norové Jorgen Aukland a Gard Gjerdalen nebo úřadující rekordman závodu Stanislav Řezáč.

Pokud jej bude chtít někdo překonat, má laťku nastavenu hodně vysoko. Řezáč dosáhl v roce 2001 skvělého času 2:01:56. Naopak nejhorším časem historie se "pyšní" Karel Mazánek, který roku 1971 dojel v čase 8:41:00.

Na startovní listině jsou zapsáni také známí lidé z jiných oblastí, než je sport. Politici, osobnosti kulturního a obchodního světa, ale také neznámí lidé, kteří si chtějí dokázat, že na to mají.

Celkem se závodu v jeho historii zúčastnilo již 135 954 závodníků a je proto jisté, že letošní ročník překoná hranici 140 000. Právě pro jubilejního 140 tisícího závodníka je přitom připraveno od organizátorů překvapení.

Velmi pozitivní poměr je v počtu přihlášených a počtu těch, kdo dojeli do cíle. Ze 135 954 závodníků jich dojelo 129 121, tedy více než 95 %.

Každoročně se na organizaci závodu podílí více než 500 osob, za historii závodu tak počet těch, kdo jej zajišťují dosáhl 20 000. V rámci závodu se uskuteční velké množství doprovodných aktivit.

Tou hlavní bude "Before party", která se bude konat v Liberci v Centru Babylon, v sobotu 13. 1. od 18 hod. Všichni zapsaní závodníci budou mít vstup na akci zdarma.

Autor:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze