Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Welsch se vrátil do školní lavice, narazil i na parťáka z NBA

Jiří Welsch vypráví o svém zapojení do projektu Time Out. | foto: FIBA

26 2017
Mezinárodní basketbalová federace FIBA v pátek v Praze zahájila speciální vzdělávací program Time Out, ve kterém se basketbalové osobnosti budou připravovat na další kariéru.

Je známou pravdou, že ne všichni sportovci přechod do civilního života zvládnou. Dá se najít spousta příběhů, kdy slavná sportovní jména končí pár let po konci aktivní kariéru s nulou na účtě. Mezinárodní basketbalová federace FIBA tak přichází s novým projektem pro sportovce na sklonku nebo těsně po konci kariéry.

Projekt Time Out chce vzdělávat sportovce, aby byli připravení na to, co je čeká a nemine. „Dostal jsem se k tomu přes Českou basketbalovou federaci, která mi tento projekt nabídla,“ vyprávěl Jiří Welsch, který je jedním ze tří Čechů. Ti se zapojí do premiéry projektu už toto léto.

Jiří Welsch vypráví o svém zapojení do projektu Time Out, naslouchají mu Fraser...

Jiří Welsch vypráví o svém zapojení do projektu Time Out, naslouchají mu Fraser McLeay z univerzity Northumbria, ředitel evropské části FIBA Kamil Novák a bývalá skvělá hráčka Maria Stěpanovová.

„Beru to jako program, který nám dává možnost poznat ještě další oblast sportu - obchodní, marketingovou, organizační. Pomáhá nám nahlédnout za závěsy, které my jako hráči nevidíme,“ uvědomuje si Welsch, že je potřeba rozšířit sportovcům obzory.

Sám ještě netuší přesnou skladbu celého projektu, ale základní rysy už se dozvěděl: „Na programu jsou tři týdenní kurzy, kdy fyzicky budeme na místě a od rána do večera se učit. První z nich je už v červenci v Newcastlu, další je na programu příští rok v červnu ve Slovinsku a poslední v září v Maďarsku. To by mělo být doplněno kontinuální prací v průběhu roku.“

Rozvrh si ještě nesestavoval, ale už ví, na který předmět se nejvíce těší: „Součástí jsou i leadership kurzy. To mě celkem zajímá. Před 15 lety jsem v Praze studoval sportovní management na FTVS. Toto pro mě bude návrat k tomu, co jsem okrajově kdysi dělal.“

Michaela Uhrová

Michaela Uhrová

Světoběžník Welsch si vyzkoušel angažmá v nejlepších ligách Evropy, ale také v té nejslavnější lize světa, NBA. I tak ale vnímá možnost být součástí Time Outu za zajímavou příležitost, kterou využije v budoucnu: „Beru to jako takové požehnání, že čas, kdy se FIBA rozhodla přijít s takovým programem v době, kdy je mi 37 let a rozhoduji se jestli ještě pokračovat. Je to znamení a mám z toho radost. Nerad bych to propásl.“

Po absolvování programu by hráči měli být připraveni na funkce ve vedení asociací, klubů, nadací, být dobrými organizátory akcí či pracovat v médiích. Podílí se na tom také vzdělávací program Evropské unie Erasmus a univerzity v Newcastlu a Budapešti.

Jak již bylo uvedeno, kapitán národního týmu nebude v Time Outu sám. Vytvořil českou trojici společně s Michaelou Uhrovou a Pavlem Pumprlou.

„Míša a já jsme byli oslovení federaci. Pavel, který je velmi inteligentní a sečtělý člověk, když se o tomto projektu dozvěděl, tak vyvinul enormní úsilí, aby ho mohl být součástí. Je to dobře, protože čím víc zástupců tam český basketbal bude mít, tím to bude větší přínos,“ uvažuje Welsch.

Kdo bude studovat spolu s českou trojicí? Dorazila třiadvacetiletá Nataša Kovačevičová, která slibně rozjetou kariéru musela v devatenácti po amputaci nohy přerušit a dnes šéfuje ženské větvi Crvené zvezdy Bělehrad.

Zapojí se také belgická pivotka Ann Wautersová, její italská soupeřka Raffaella Masciadriová či Romana Vyňuchalová ze Slovenska, které ještě o víkendu hrály Eurobasket v O2 Areně.

Belgická matadorka Ann Wautersová v evropském semifinále.

Belgická matadorka Ann Wautersová v evropském semifinále.

FIBA pro pilotní ročník získala i další výrazná jména evropského basketbalu. V Time Outu vzdělávat například Maria Stěpanovová, Isabelle Yacoubouová či Boštjan Nachbar.

Právě se slovinským basketbalistou už má Welsch zkušenosti jako se spolužákem: „Nevím, s kým se seznámím, ale s Boštjanem jsme byli společně draftováni a seděli v lavici při rookie transition programu, kde jsme poslouchali přednášky o financích, mediích a dalších věcech. Po 15 letech se scházíme tady. Je to zajímavé setkání,“ těšil se Welsch na oblíbeného spolužáka.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze