Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Naše forma gradovala, těší kapitána Welsche před mistrovstvím Evropy

Kapitán Jiří Welsch přidat nezbytné selfie. | foto: ČBF/Václav Mudra

31 2015
Nedělním zápasem ve Španělsku (68:81) zakončili čeští basketbalisté zápasovou přípravu na mistrovství Evropy. Po volném pondělku je čekají poslední tři tréninky, aby ve čtvrtek nabrali směr lotyšská Riga, kde odehrají základní skupinu. A jejich forma stoupá, může optimisticky prohlásit jejich kapitán Jiří Welsch.

Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga odehráli v přípravě celkem devět zápasů, v nichž dokázali dvakrát zvítězit. Víc než výsledky, ale byla důležitá předváděná hra, která se v posledních dnech začala blížit trenérovým představám.

Češi vstoupili do přípravy zápasy v Polsku a Německu, ale první výhru získali až v domácím střetnutí s Japonskem.

„Ty úvodní zápasy byly opravdu přípravné, pro některé hráče po dlouhé herní pauze. Zápasy v Polsku a Německu byly z naší strany ještě dost kostrbaté. Zápas s Japonskem nehodnotím, protože si myslím, že to nebyl adekvátní soupeř z hlediska síly týmů na Eurobasketu,“ vrátil se pár týdnů zpátky zkušený Welsch.

Na turnaj do Řecka odcestoval tým už s cílem stabilizovat svojí hru směrem k evropskému šampionátu. Češi sice nestačili na domácí Řecko, které však bude patřit k hlavním medailovým adeptům, prohráli s Ruskem poslední střelou od půlky o jediný bod a porazili Bosnu a Hercegovinu.

Hlavní cíl řecké mise však byl splněn. „Byli jsme už v plné sestavě a nehráli jsme jako trénink, ale na vítězství. Poslední čtyři zápasy naše forma gradovala a zlepšovala se i naše hra,“ připomněl Welsch i zápas ve Španělsku.

Z odehraných zápasů v přípravě pak podle kapitána plyne jasný návod, jakou cestou se dát, chtějí-li Češi na Eurobasketu uspět: „Musíme být dobrý obranný tým. Máme na to dobré typy a fyzicky vyspělé hráče. Můžeme hrát různé kombinované obrany, přebírat, tlačit na soupeře a to by nám mělo pomáhat, abychom se častěji dostávali do rychlých protiútoků a skórovali jednoduché koše. Hra pět na pět nám už na minulém mistrovství Evropy nesvědčila.“

Češi se v základní skupině utkají s Estonskem, Lotyšskem, Belgií, Ukrajinou či Litvou. Většinou se nejedná o tak zvučná basketbalová jména jako Řecko či Španělsko, ale i tyto týmy dokazovaly svojí kvalitu v přípravných zápasech, kde dokázaly nejen vzdorovat, ale i porážet papírové favority šampionátu.

Zkušený český křídelník si z toho však nic nedělá. Ví, že to hlavní začne už toto sobotu: „Abych pravdu řekl, tak soupeře zase tak zblízka nesleduji. Samozřejmě, kluci chodí a hlásí, jak hrál ten a ten. Já to vezmu jedním uchem tam a druhým ven. Je to příprava a samotný Eurobasket bude něco jiného. Bezpochyby nás čeká ostrý začátek, protože hrajeme s Estonskem. Pokud chceme přemýšlet o postupu, tak Estonsko je jeden ze soupeřů, které musíme dostat pod sebe. Už od prvního zápasu musíme být ready a koncentrovaní, protože hrajeme důležitý zápas z pohledu našich dalších šancí.“

Do šampionátu vstoupí Češi v sobotu 5. září již zmíněným utkáním s Estonskem, které začíná v 15:30 místního času (14:30 času českého).Najdete na iDNES.czmobilní verze