Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vondráčkův double: zklamání z trojskoku, radost z dálkařského osobáku

Jiří Vondráček | foto: Michal Klíma, MAFRA

9 2015
Dopoledne obyčejně trénuje, potom se z něj stává obchodní zástupce firmy, zabývající se online marketingem. Přestože je Jiří Vondráček amatérským sportovcem, řadu sezon platí za českou jedničku v trojskoku. Potvrdil to i na mistrovství republiky družstev v Praze na Julisce, kde muži pardubické Hvězdy SKP vybojovali skvělé druhé místo. Vondráček se na něm kromě své parádní disciplíny podílel i povedeným výkonem v dálce.

„Věděli jsme, že máme celkem silné družstvo a že je určitě šance zopakovat medaili z loňska. Ale přiznám se, že na stříbro jsme nemysleli, protože jsme se domnívali, že vyhraje Dukla a že vpředu bude i Univerzita Brno. Čekali jsme zase spíš bronz, takže tohle bylo vážně super,“ řekl trojskokan, který právě ve středu slaví 27. narozeniny.

Který z výsledků oddílových kolegů vás nejvíc překvapil?
Závody jsem strávil v rozcvičovacím sektoru, takže jsem neměl moc možností pozorovat, jestli si třeba někdo vylepšil osobní rekord. Vím, že koulař Tonda Žalský, olympionik, který už se v současnosti na závody nepřipravuje tolik jako dříve, skončil čtvrtý. Mně se povedl osobák v dálce (7,44 metru), z toho jsem měl velkou radost.

Vaše nejlepší pokusy byly páté. Dá se říct, že jste se postupně rozeskakoval a stupňoval výkon?
To ne, šel jsem do toho od prvních pokusů. Dálka není moje disciplína, pral jsem se tam s technikou. I když moje forma byla obrovská; cítil jsem, že na to mám. Spousta lidí už tyhle poslední závody vypouštěla, ale já jsem před nimi makal a měl natrénováno. Trojskok se mi však navzdory té formě nepovedl. Vyhrát bylo víceméně povinností, ale chtěl jsem skákat mnohem dál.

Vyhrál jste za 15,36 metru. Kolik jste si tedy představoval?
Když jsme přijeli ze soustředění z Afriky, tak jsme byli dost unavení a já navíc onemocněl. Proto dosavadní sezona byla tak nevýrazná. Na mistrovství republiky jsem byl až pátý a byl jsem hrozně zklamaný. Pak jsem měl týden volno a o prázdninách začal zase dřít. Chtěl jsem skočit 16 metrů.

Co vás čeká v nejbližší době?
Máme od trenéra nařízeno si od atletiky čtrnáct dní úplně odpočinout, takže budu mít volno. Možná se půjdu vyklusat, zahrát si tenis, trochu vyčistit hlavu. V říjnu začneme novou přípravu, desátého jedeme na tři týdny do Tater.

Hrdinové stříbrného týmu

Předloni a loni byli na mistrovství republiky družstev bronzoví, letos atleti pardubické Hvězdy SKP dosáhli v Praze na Julisce dokonce na stříbro. Se 164 body nestačili jen na favorizovanou domácí Duklu. „Je to opravdu skvělý úspěch pro pardubickou atletiku, a to jsme ještě měli na třetí Vítkovice náskok dvaceti bodů,“ podotkla vedoucí družstva Iva Toušová.

Zásluhu na něm mají především Jiří Vondráček (první v trojskoku a druhý v dálce, celkem 20 bodů), běžci Filip Sasínek (první na 1500 metrů a šestý se štafetou na 4x400 metrů, 16 bodů) a Petr Vitner (třetí na 1500 metrů a pátý na 800 metrů, 14 bodů) a Jan Janů (druhý na 3000 metrů překážek, 9 bodů), koulař Antonín Žalský (čtvrtý v kouli a šestý v disku, 12 bodů), chodec Lukáš Gdula (vítěz chůze na 5000 metrů, 11 bodů) a kladivář Jaroslav Lauterkranc (druhý v kladivu, 9 bodů).

Ze tří individuálních vítězů si nejcennější skalp na závodech připsala posila Hvězdy z Hodonína Filip Sasínek. Teprve devatenáctiletý mílař nechal za sebou i známého reprezentanta Jakuba Holušu a nadělil mu přitom deset vteřin!

„Filip je velký juniorský talent, který byl prakticky celou sezonu zraněný. Byl to od něj přepychový závod,“ uvedla Toušová.

Pražské kluby už podle ní nejlepším pardubickým atletům „házejí laso“, takže je velká otázka, v jakém složení bude Hvězda stříbrné „placky“ za rok obhajovat.

„Startujeme jako naprostí amatéři proti profíkům, naši kluci všichni chodí do práce, nebo studují. Druhá příčka je asi to nejvíc, čeho v našich podmínkách můžeme dosáhnout,“ zdůraznila Toušová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze