Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poražený Veselý: Od vítězství nad Berďou jsem byl pořád dost daleko

5 2016
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Jako jediný z českých tenisových vyslanců ve Wimbledonu předvedl výrazně víc, než se čekalo. Jiří Veselý ve svém prvním grandslamovém osmifinále málem splnil, co si předsevzal. Z utkání se svým dětským idolem Tomášem Berdychem udělal pětisetové drama. Světové devítce podlehl, ale se ctí. Odvrátil sedm mečbolů. „Tomášovy kvality jsou pořád někde jinde než ty moje,“ pravil.

Z kurtu číslo 3 nakonec v úterý odpoledne kráčel s úsměvem. Jako vítěz. Po prohrané bitvě s Berdychem totiž na stejném dvorci naskočil do smíšené čtyřhry s Kateřinou Siniakovou a společně zdolali pár Petkovicová, Tursunov. Teď je v dalším derby čeká dvojice Šafářová, Štěpánek.

Vstřebává se porážka snáz, když jde člověk hned zpátky na kurt a vyhraje?
To se nedá porovnávat. Jsem tu hlavně kvůli singlu, na něm mi nejvíc záleží. Mix je spíš zábava.

Jiří Veselý očima svého kouče

Jaroslav Machovský

„Jirkovi chyběla i troška štěstí. Tomáš byl mentálně silnější. Jirkovi scházely i fyzické síly, v kondici se ještě potřebuje zlepšit. Celá špička je neskutečně fit. Když to dokáže, bude na kurtu cítit líp, nebude tolik nervózní. Pak může porážet i ty nejlepší a navázat na úspěchy českého mužského tenisu. Může se opřít o podání, tady navíc zabíjel spoustu následujících míčů, věřil si. Tím se stal pro soupeře hrozně nebezpečným.“

V pondělí večer jste si získal diváky na svou stranu. V hledišti zavládla skvělá atmosféra, běhala mexická vlna. Jak jsi si ty chvíle užíval?
Včera jsem si to užíval moc! Dneska už tolik ne. Když jsem dostal k vítězství blíž, rozleželo se mi to v hlavě, která pak pracuje jinak. V pondělí jsem šel na kurt naladěný jako do zápasů s Dominikem Thiemem nebo Sousou. Že nemám co ztratit. První set jsem hrál výborně. Držel jsem si v klidu servis a na jeho podání si vytvářel šance. Třetí a čtvrtý set byly těsné.

Jak se vám povedlo zvrátit čtvrtou sadu ze stavů 0:3 a 3:5?
Všechno mu hrálo do karet, mně už o nic nešlo. I proto se mi to nějak podařilo otočit. To byla nádhera, kterou jsem si opravdu užíval.

Byl jste blízko vítězství nad svým idolem?
Pořád jsem od něj byl docela daleko. Neměl jsem v pátém setu brejk k dobru. Kdybych se ujal vedení 4:3, dýchalo by se mi líp, Tomáš by nebyl v takové pohodě. V té chvíli to možná bylo padesát na padesát. Škoda jednoho returnu, který dal na lajnu. Ale to už nemá cenu řešit. V koncovce zahrál zkušeněji. Jeho kvality jsou pořád někde jinde než ty moje.

Říkal jste, že se na kurtu pokusíte zahodit respekt. Povedlo se?
Myslím, že jo. A jsem rád. Snažím se na kurtu chovat fér a mít úctu k soupeři. Neměli jsme v zápase žádné problémy, přitom jsem v zápase k Tomášovi nějak nevzhlížel. To se vytratilo. Povzbuzoval jsem se, šel jsem do toho naplno. Bohužel mi na něj pořád něco chybí.

Cítil jste se v dohrávce víc unavený psychicky, nebo fyzicky?
Byla to kombinace obojího. Po včerejšku jsem byl zatavený. Hráli jsme tři a půl hodiny, fakt to byla dřina. Začal jsem dost nervózně, dělal lehké chyby, nešly mi nohy.

Fotogalerie

Co jste si řekli u sítě? Viděli jste se pak v šatně?
Pogratuloval jsem mu a popřál všechno nejlepší do zbytku turnaje. Nebyla vhodná chvíle na nějaké vykecávání. Mně bylo smutno, z něj to naopak spadlo. Ale až se potkáme, určitě to bude v pohodě.

Bude vám 23 let a ukazuje se, že může svou hru dál rozvíjet. Povzbudí vás tohle vědomí?
Mám z toho radost. Dřív mi to museli říkat ostatní, zatímco teď už to dokážu vnímat sám. Dost často o sobě pochybuju. Velké výhry, jako byla ta v Monaku nad Djokovičem nebo tady nad Thiemem, mi otevírají oči. Třeba i pětiseťák s Berďou je povzbuzení. Vidím, že s těmi nejlepšími můžu hrát i vyhrávat. Wimbledon mi dodá chuť dál tvrdě pracovat, abych pomaličku vymazával svoje rezervy.

Pravděpodobně se po Wimbledonu vrátíte zpátky do Top 50. Kam míříte do konce roku?
Jako cíl jsem měl třicítku, na tom se nic nemění. Pořád je znát, že jsem první tři měsíce neuhrál skoro žádné body. Věřím, že můžu hrát dobře i na dalších površích. Uvidíme, kam mě to do konce sezony vynese.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze