Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Právě takový zápas jsem potřeboval, řekl šťastný bojovník Veselý

Český tenista Jiří Veselý hraje ve 2. kole Wimbledonu. | foto: AP

27 2014
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Takovou šichtu ještě tenista Jiří Veselý nepodstoupil. Osm setů za jedno odpoledne! Po triumfu nad Francouzem Monfilsem ve dvouhře ještě na Wimbledonu zvítězil v deblu s krajanem Levinským. „Když člověk vyhrává, únavu necítí,“ řekl 20letý talent.

Odborníci tvrdí, že právě na trávě by Veselý jednou mohl zazářit. Levák s výborným servisem se však s tímto povrchem teprve začíná přátelit.

Čtvrteční zážitky by mohly jeho názor aspoň částečně upravit. Vždyť ve svém prvním vítězném "pětiseťáku" vyřadil 24. nasazeného Monfilse.

Vybavíte si ještě radost po proměněném mečbolu?
Pořád jsem strašně šťastný. Byl to skvělý zápas, hodně dlouhý. Právě takový jsem asi potřeboval, abych nastartoval svou grandslamovou kariéru. Ale zůstávám nohama na zemi a soustředím se na další zápas.

Už jste si na kurtu někdy tak zařval?
Jsem emotivní typ. Po nějakém turnajovém vítězství jsem si taky hodně zakřičel. Ale dneska to byl výjimečný zápas.

Mohl jste ho vyhrát rychleji, že?
Měl jsem to skvěle rozehrané. Jenže ve třetím setu jsem neudržel servis, on začal hrát solidně, bez výkyvů. V pátém setu měl navrch a za stavu 3:4 jsem odvracel dva brejkboly. Naštěstí se to povedlo. Dal jsem eso a winner. Tam se to lámalo.

Fotogalerie

Udržel jste koncentraci 3 hodiny a 21 minut. Je to oproti minulosti důležitý pokrok?
Určitě. Ale jde o to spojit fyzičku a psychiku. Jsem silnější, moje údery jsou daleko agresivnější a jistější. Všechno do sebe začíná zapadat.

Při mečbolu jste při 70. náběhu na síť zaznamenal 51. bod. Byl to váš plán takhle útočit?
Ani jsem si neuvědomil, že jsem tam byl tak často. Ale jo, ve volejích jsem se zlepšil. Ve Wimbledonu je hraju agresivněji. Na trávě je správná taktika tlačit se dopředu.

Trávu jste dosud nemiloval. Začínáte k ní získávat vztah?
Dneska jsme si potřásli rukama. Ale ke vztahu je ještě daleko! (směje se)

Porazil jste zatím nejslavnějšího soka, poprvé jste zvládl pětisetovou bitvu a poprvé jste ve 3. kole grandslamu. Co je nejcennější?
Asi ten pětiseťák. Navíc s takovým hráčem, který patří fyzicky k těm nejlepším. Předpokládám, že grandslamů mě čeká ještě hodně. Ale porazit Monfilse v takovém maratonu, to je superúspěch.

Překvapuje vás, že se teď utkáte s mladším hráčem?
To jo. Čekal jsem Gasqueta. Ale Kyrgios je nadějný hráč, skvěle servíruje. Budu zase muset čekat na šance a využívat je. Je trošku horká hlava, myslím, že přijdou. Ale hlavně se musím soustředit sám na sebe a svůj servis, ten bude rozhodovat.

Je zvláštní, že jste se spolu zatím neutkali?
On měl vždycky výkyvy. Dokázal zahrát neskutečné balóny, pak zase udělal neskutečné chyby. Vztekal se, házel raketou. Byl takový nahoru dolů. Ale jsem skoro o dva roky starší, což je v juniorech hrozně moc. Teprve teď se to začíná vyrovnávat. Je určitě šikovný hráč, leze nahoru.

Máte proti němu větší šanci než proti Gasquetovi, ne?
Mám. Jenže ve 3. kole grandslamu nemá smysl se zabývat tím, jestli na druhé straně stojí mladší hráč nebo hvězda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze