Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Forma stoupá, hlásí biker Novák před Světovým pohárem v Česku

Jiří Novák během závodu horských kol v Bedřichově | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

20 2014
V extrémních podmínkách kroužil hodinu a půl v dešti a bahně kousek za olympijským vítězem Jaroslavem Kulhavým. Liberecký biker Jiří Novák ho nakonec nedostihl, se stříbrem z nedělního závodu Českého poháru v Bedřichově byl přesto spokojen.

"Jsem za druhé místo strašně rád. Je vidět, že forma roste," řekl jezdec nizozemského týmu Bench.nl Superior Brentjens, který se teď usilovně připravuje na víkendový závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Jak často jezdíte v tak extrémních podmínkách, jaké vás potkaly v Jizerských horách?
Za sezonu se to bohužel párkrát stane, ale je to takový závod sám o sobě. Prostě divočina. Já mám tuhle trať hodně rád. Trénoval jsem tu už v týdnu před Českým pohárem, ale jak vypadala při závodě, tak jsem ji ještě nikdy neviděl. Byla hodně zajímavá...

Napovědělo vám druhé místo z Bedřichova něco směrem k blížícímu se svěťáku v Novém Městě?
Bylo to ujištění, že moje cesta je správná. Tenhle závod byl ale takový zvláštní. Bylo to jen bahno a běhání, což o skutečné formě moc nevypoví. V takovém závodě se může stát cokoliv. Třeba Ondřej Cink nejel moc dobře, ale v Novém Městě se třeba ukáže, že formu má.

Co vás kromě Nového Města čeká v nejbližší době?
Už v úterý pojedu Pražské schody. O víkendu je Nové Město, další víkend Světový pohár v německém Altstadtu a dva týdny na to mistrovství Evropy v maratonu v Irsku, takže je to hodně nabité. Forma jde nahoru, tak uvidíme, jak se to projeví v závodech.

Co pro vás bude vrchol sezony?
V úvodní části je to mistrovství Evropy v maratonu. Na to bych se chtěl opravdu dobře připravit.

Ladil jste letos formu víc na maraton než na cross country?
Zatím ne. Jedu jako v loňském roce, jen si dávám víc volna, protože vloni jsem byl hodně utahaný. Letos jsem jel teprve jeden maraton a v belgickém Houffalize jsem byl třetí. To o něčem vypovídá.

Teď vás čeká Nové Město, kde jste loni dojel třicátý. Už tam trénujete?
Bohužel na to nebyl čas. Dával si nějaké volno, teď budu ladit formu a do Nového Města se přesunu až ve čtvrtek. Času bude až až, není co najíždět. Trať je pořád stejná a za těch pár let ji mám najetou dost. Nechci se stresovat a být tam dva týdny předem jako ostatní.Najdete na iDNES.czmobilní verze