Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nohama drtí mladý cyklista konkurenci, teď musí pobrat taktiku

Dráhová cyklistika - ilustrační foto | foto: Reuters

17 2014
Po příletu do Korey se strachoval, co bude jíst. Nakonec si zde dopřál zlatý chod. Dráhový cyklista Jiří Janošek si na juniorském světovém šampionátu smlsl na konkurenci - kilometr s pevným startem, na kterém obvykle rozhodují setiny a desetiny, ovládl s převahou vteřiny a půl!

„Všechno mi perfektně sedlo. Krásně jsem se vyspal, dobře nasnídal a cítil jsem ideální formu,“ líčí závodník brněnské Dukly, který jen dva týdny předtím dobyl i titul evropského šampiona.

Své síly upínal především k němu. „Pak to bylo o tom udržet pozornost a motivaci, protože výkon z nohou jen tak nezmizí,“ podotýká trenér Zdeněk Nosek, který má v Dukle na starosti mladíky.

V Janoškovi možná objevil jackpot. Teprve sedmnáctiletý talent původem z Kelče na Vsetínsku je mezi juniory nováčkem, v téhle kategorii zůstane i příští rok. „Povedl se nám obrovský skok dopředu, je v něm velký potenciál. Má to srovnané v hlavě a ví, co chce, s takovými lidmi je radost pracovat,“ chválí Nosek.

V nohách jeho svěřence je dynamit, což ukázal právě pevný kilometr. Tedy soutěž, kterou sám Janošek popisuje slovy: „Hlavní je, jak ji rozjedete. Pak už musíte jen vydržet.“

Jenže olympijskou visačku mají jiné disciplíny. A ve sprintu i keirinu cyklisté na dráze nebojují jen s časem, ale i se soupeři. „Na to mi zatím chybí taktická vyzrálost. Tu člověk získá hlavně tím, že bude jezdit na závody. Tam se naučí, co udělal špatně a co by měl příště udělat jinak,“ přibližuje Janošek.

Hlavně sprint, tedy duel jeden na jednoho, je v tomto ohledu neúprosný. „Chyby se neodpouští. Jediné pozdní šlápnutí může pokazit celý výkon, protože už nejde napravit,“ upozorňuje trenér Nosek.

Jiří Janošek

Jiří Janošek

Brňanům stěžuje pozici jejich zastaralá dráha, navíc v Dukle musí znovu objevovat know-how, které zmizelo po pádu komunismu. „Museli jsme znovu přijít na to, jak to dělat,“ sděluje Nosek. „Ale základem je vždycky tvrdá práce, posilovna, správná životospráva a srovnaná hlava.“

V Janoškově případě se všechny potřebné ingredience sešly, což však ještě není záruka úspěšné kariéry. I proto se kromě kola věnuje také škole, kde se učí pokojovým malířem. „Aby se dráhový cyklista uživil, musí být ve špičce, a i pak se u nás má jako třetidivizní fotbalista. Dukla nás podporuje velmi slušně, ale na žádné vyskakování to není,“ popisuje Nosek.

Výrazně přilepšit si mohou jen ti z nejužší světové elity dospělých. A právě tam by se jednou chtěl Janošek protlačit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze