Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalový Jindřichův Hradec posílí Brit. Šanci dostanou i odchovanci

Karel Forejt, trenér Jindřichova Hradce | foto: Petr Lundák, MF DNES

28 2016
Kouč jindřichohradeckých basketbalistů Karel Forejt popisuje získávání nových hráčů a ujišťuje, že v nadcházející sezoně nejvyšší domácí soutěže bude dávat příležitost i mladíkům, kteří v klubu vyrostli.

Získali jste i britského hráče Chrise Tawiaha. Jak takové hledání zahraničního hráče vlastně vypadá, když nemáte šanci ho vidět hrát naživo?
Nejdřív nám přijde nabídka od agentů a my si statistiky hráčů třeba najdeme na webech. Samozřejmě dostáváme i videa, ale většinou jsou to jen sestříhané nejlepší momenty, takže musíme koukat i na celé zápasy. Navíc náš sportovní manažer Radim Valcha umí perfektně anglicky, takže se snažíme o hráči cokoliv zjistit i od trenérů. Ale pořád je tu veliké riziko, že se netrefíte, zejména po charakterové a inteligenční stránce.

Změny v kádru BK Lions

Přišli
Malcom Brooks - 24letý a 196 centimetrů vysoký křídelní hráč z USA je absolventem Cal State University in Fullerton, předtím studoval Pepperdine. Působil v první divizi vysokoškolské lig NCAA.

Chris Tawiah - britský basketbalista přichází na pozici klasického pivota. Měří 208 centimetrů, je mu 23 let a patřil mezi mládežnické reprezentanty Velké Británie. Hrál za Wiley College, tým americké univerzitní soutěže NAIA.

Tomáš Šustek - návrat 191 centimetrů vysokého a 31letého hráče mezin českou elitu po několikaleté pauze. Příkladný bojovník může hrát na křídle i na rozehrávce. Výrazně týmu pomohl už v letošní baráži.

Odešli
Adrian Melski, Tomáš Vošlajer, Jakub Hanuš, Jakub Kaša, Brison White, Stephon Lamar a Jayon James

Když jsme u těch zahraničních hráčů, tak vám v minulé sezoně dva z nich po sezoně odjeli domů a už se nevrátili na baráž. To je běžná věc?
Nejsme první a asi ani poslední tým, komu se něco podobného přihodilo. Myslím si, že se to stalo Nymburku, kde chtěli hráči volno na Vánoce a už se do Čech nevrátili. U nás navíc hrála svou roli i frustrace Američanů z posledního místa.

Máte vyhlídnuté ještě další posily?
Nechci říkat, že jsme kádr definitivně uzavřeli, ale moc změn už dělat nebudeme. Řada kluků z minulé sezony zůstává, vrací se Tomáš Šustek a navíc chceme dávat letos příležitosti mladým klukům. Nejsou to žádné řeči, opravdu se toho chci držet, takže na soupisce máme zapsaných pět jindřichohradeckých odchovanců.

Kdy vám začíná letní příprava na novou sezonu?
První zápas máme 24. září, letos NBL začíná o něco dříve než v minulých letech. Přípravu mám tedy naplánovanou od prvního srpna. Musíme co nejrychleji nabrat fyzickou kondici, abychom měli z čeho čerpat v dlouhé sezoně. Bude to o posilovně, atletice a basketbalových trénincích. Ještě jednáme o tom, jestli pojedeme na soustředění.

Dnes je moderní i takzvaný teambuilding, tedy stmelování kolektivu. Jste toho příznivcem?
Ano, jsem. Možná to byla jedna z věcí, kterou jsme v minulé sezoně trochu zanedbali. Kádr, kde byli čtyři Američané, se nám tak rozdělil na dvě party a nedělalo to dobrotu. Z toho se chceme poučit a po této stránce se zlepšíme.

Jaké jsou cíle klubu do nadcházejícího ročníku nejvyšší soutěže?
Bude to pro nás, i kvůli mladíkům v sestavě, stabilizující sezona. Nebudu asi lhát, když řeknu, že budeme chtít Jindřichův Hradec v NBL hlavně udržet a vyhnout se tomu, abychom museli jako letos do baráže.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze