Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jilemnická padesátka slaví desáté výročí, pojede i veslař Synek

Momentka z Jizerské padesátky 2016. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

27 2017
Ještě před startem masové Jizerské padesátky, která se uskuteční až za tři týdny, se v Libereckém kraji pojede jiný známý dálkový závod: Jilemnická 50. Tradiční lyžařská akce o tomto víkendu oslaví desáté výročí.

Jilemnická 50 si rychle získala jméno a zařadila se mezi největší dálkové běhy pořádané v České republice. Svědčí o tom stovky účastníků, kteří se každoročně na závod do Krkonoš vracejí. Na letošní jubilejní ročník závodu, který je součástí seriálu Stopa pro život, bylo včera odpoledne přihlášeno už 566 lyžařů. Vzhledem k dostatku sněhu se závody uskuteční 28. a 29. ledna na „domácí trati“ s centrem v Jilemnici na Hraběnce. Bude to teprve potřetí v novodobé historii závodu, ve zbývajících sedmi ročnících museli pořadatelé a závodníci hledat azyl na náhradních, výše položených tratích.

„Sněhové podmínky jsou v Jilemnici po letech ideální. Celá trať pro Jilemnickou 50 je kompletně označena a upravena. Pro závod je připraven jeden okruh o délce 25 km v okolí Jilemnice směrem na Mříčnou, Kruh a Roztoky s několika zcela novými atraktivními úseky,“ vzkazují organizátoři z ČKS Ski Jilemnice. Jde o okruh se zvlněným profilem, nechybí zde táhlá stoupání a sjezdy. Z nejvyššího bodu trati je krásný výhled na panorama západních Krkonoš s dominantou Kotle.

Zítřejší program zahájí v 10 hodin závody pro děti na tratích od jednoho do 5 km volnou technikou. Odpoledne ve 13 hodin odstartuje závod na 25 km volně. V neděli se bude závodit klasicky na trati 50 km nebo 25 km (start v 10.00 a 10.30).

Na startu se vedle závodníků z řad krkonošských lyžařských oddílů objeví také zástupci české běžecké reprezentace i skvělí sportovci z jiných odvětví. Největší hvězdou na startu sobotního závodu volně bude čtyřnásobný mistr světa a trojnásobný olympijský medailista ve veslování Ondřej Synek, který účastníky potěší svou přítomností i během neděle.

Závody jsou ale především určené široké veřejnosti a pořadatelé zvou na tratě skutečně každého. Místo účasti v závodě lze po oba dva dny využít zdarma služeb přítomných zkušených instruktorů a v neděli se v 11 hodin zúčastnit nesoutěžní open jízdy na 12,5 km okruhu.

Pro všechny účastníky bude na místě připraven velkokapacitní vyhřívaný stan s pevnou dřevěnou podlahou, ve které se bude po celý den podávat teplé občerstvení a nápoje, vyhřívaná převlékárna a úschovna věcí i lyží, široká nabídka mazacích služeb i doprovodný prodej sportovního oblečení a lyžařských doplňků za zvýhodněné ceny.

Veškeré informace o akci najdete na www.skijilemnice.cz a www.stopaprozivot. cz. Na závody se lze registrovat dnes, v sobotu i v neděli v čase otevření prezence.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze