Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jestřábí oko ohlídá sporné míče

24 2006
New York - Pamatujete, jak se s rozhodčími o sporné míče hádal třeba tenisový bouřlivák John McEnroe? Jestli vás jeho výstupy bavily a těšili byste se na podobné situace během letošního US Open, posledním grandslamu, který naostro startuje v pondělí, vyberte si ke sledování jiné než dva hlavní kurty.

Tam totiž letos bude poprvé v historii newyorského grandslamu využíván počítačový systém zvaný "Jestřábí oko". Ten ukáže přesnou projekci dráhy a hlavně dopadu míče.

Před pětadvaceti lety vykřikl McEnroe směrem k rozhodčímu: "To snad nemyslíte vážně, ten míč byl na lajně!" Rozčiloval se, hádal, bavil tím diváky, ale nic mu to nebylo platné. Tomu nyní elektronický systém na kurtech Arthura Asheho a Louise Armstronga zabrání.

Rozhodčí i hráči dostanou možnost opravy podle záznamu, i když omezeně.

Elektronický systém je schopen změřit dopad míče s přesností tří milimetrů za pomoci osmi kamer. Hráč může v setu dvakrát požádat o zkontrolování míče a jednou navíc v tie-breaku. Pokud bude mít pravdu, počet možností mu zůstane, v opačném případě o tento pokus přijde.

Poprvé byl systém v turnaji vyzkoušen letos v Miami a mnozí tvrdí, že jde o revoluci, jakou bylo v roce 1970 zavedení tie-breaku. V březnu si hráči a hráčky vyžádali ve 161 případech kontrolu a 53 z nich bylo oprávněných, což dokládá, že oko lidského rozhodčího chybuje.

"Rychlost míčů a síla úderů je v současné hře tak veliká, že je na čase, aby tenis profitoval z moderních technologií," řekl Arlen Kantarian, výkonný ředitel americké tenisové federace USTA. "Zlepší to rozhodování pro hráče a bude to zajímavé pro diváky," mínil.

"Jestřábí oko je skvělé," řekl slavný McEnroe, jenž byl jedním z prvních, který si systém loni vyzkoušel při turnaji veteránů  "Je pro mě děsné obhajovat rozhodčí, ale nemuset se obávat o výroky sudích, to je pro hráče skvělé," řekl hráč přezdívaný Big Mac a měl i odpověď na otázku, s kým se teď bude hádat: "Někoho si v najdu v hledišti."

Mezi odpůrce nové technologie patří světová jednička a suverén Roger Federer. "Jsem absolutně proti tomu," řekl lídr žebříčku, podle kterého se mělo investovat jinam.

"Ta novinka tenisu něco vezme, jsme lidé, a ti chybujÍ," přidal se bývalý německý hráč Michael Stich.

"Řeči o popření tenisových tradic neberu. Video používá i kriket, a to je velmi starý sport. Videorozhodčí tenisu pomůže," vzkázala kritikům Martina Navrátilová před svým posledním US Open.

Skoro padesátiletou Navrátilovou zmiňovaný kriket využívá podobný systém od začátku devadesátých let minulého století. Tehdy se také hodně lidí zlobilo, že to je proti tradici, ale dnes je nezbytnou součástí hry, u které míček rovněž létá vysokou rychlostí.

Po New Yorku by mohli oficiálně používat Jestřábí oko na Australian Open v lednu 2007 v Melbourne. Do New Yorku přijeli zástupci tradičně prvního grandslamového turnaje sezony systém sledovat.

"Přemýšlíme o tom a tady si to okoukneme," řekl jejich mluvčí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze