Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jestli Bolt poleví, předběhnu jej, varuje Asafa Powell

14 2010
Světový rekord Usaina Bolta je překonatelný. "Kdybych tomu nevěřil, skončím s atletikou," ujišťuje Asafa Powell. Stále si pohrává s myšlenkou, že rekord se vrátí do jeho vlastnictví.

"V posledních třech letech jsem byl třikrát až pětkrát ročně zraněný, což mé výkony ovlivnilo. Letos zatím mé tělo reaguje na veškeré pokyny přímo skvěle," říká. "Navíc se nemusím soustředit na žádný velký šampionát, jen na mítinky. I to mi nahrává."

Když se řekne Ostrava, na co si nejdřív vzpomenete?
Ostrava? Na zimu! Byl jsem tam jedinkrát v životě a na mítinku bylo tehdy takmrazivo a deštivo. To zůstalo natrvalo vepsáno v mé mysli. Ale přece tam nemůže být taková zima pokaždé, ne? Doufám, že letos se dočkám v Ostravě teplejšího počasí a dokážu tam běžet opravdu rychle.

Ale už v roce 2005 jste byl na Zlaté tretře extrémně rychlý, časomíra vám ukázala 9,85.
Vzpomínám si, že před startem jsem si tehdy pomyslel: V takové zimě jsem schopný jen času 10,2. Když jsem potom viděl, že je to 9,85, říkal jsem si: Dneska jsi měl na světový rekord, kdyby bylo tepleji.

V Ostravě se v květnu setkáte i s Usainem Boltem. Co si představíte při vyslovení jeho jména?
Naprosto upřímně říkám, že mojí první myšlenkou je – Usain je přítel, kamarád. Kamarádili jsme se už předtím, než se z něj stala superstar. Dnes je úžasně rychlý a už se stal legendou. Ale pozor, musí se nadále připravovat ze všech sil, pokud chce zůstat na špici přede mnou. Trénuji vážně tvrdě a jsem připravený na velké časy.

Bolt poběží tentokrát 300 metrů. Jak by se vedlo na této trati vám?
Běžel jsem třístovku minulý týden v rámci tréninku a byl to výborný výkon. Můj manažer mi pak tvrdil: Byl jsi blízko k překonání světového rekordu Michaela Johnsona. Takže věřím, že i na třístovce mohu být výborný.

Zkuste si představit, že byste s Boltem usedli v zimě do jamajského bobu. Jak byste si vedli?
Tak tohle se nikdy nestane! Nemám rád zimu. Ale jsem si jistý, že kdybychom měli dobrého pilota, byli bychom velmi rychlí!

Bolt je oheň. Powell je klidná síla.


Oba jsou z roztančené Jamajky, oba sprinteři, oba přátelé, oba milionáři, ale navzájem tak nepodobní! Proč?

Asafa Powell na Zlaté lize v Oslu 2009.


Snad i proto, v jakém prostředí vyrůstali. Odmalička divoký Bolt byl synem prodavače potravin a švadleny. Tichý Powell synem pastora.


Před dvěma lety jsem Powellovy rodiče na Jamajce navštívil. Cesta vedla kolem ghett Spanish Townu k jednopatrovému hezkému žlutému domku na okrajiměsta. Plot žádný, dvě auta vyčnívala do ulice.


"Pojďte dál," zval mě Powellův bratr, učitel Nigel. Na pohovce seděl Asafův 61letý otec William, o jehož přísnosti se tradují legendy. Hovořil pomalu, namáhavě.


Od chvíle, kdy ho lupiči postřelili doma do hlavy, mu zranění ubíralo energii. "Byl jsem na Asafu přísný, správně," přitakal. "Žádné tancovačky nebo večírky, do kostela chodit. To platilo pro všechny mé syny. Kamkoli chtěli, museli se mne dovolit. Ale mé zásady pomohly Asafovi vyzrát v dobrého člověka."


Matka Cislin mi vyprávěla, jak se mladý Asafa denně poctivě modlil. "Dvakrát týdně také hrál v kostele na basovou kytaru náboženské písně."


Dva Powellovi bratři tragicky zemřeli. Život mu uštědřoval těžké rány. O to tvrději však pracoval. "A Bůh mě na dráze odměnil," říká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze