Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ještěd hostí světová esa ve skoku na lyžích

Jakub Janda předvedl v kvalifikaci nejdelší skok. | foto: AP

1 2010
Chcete vidět v akci nejlepší skokany na lyžích světa? Na Ještědu se dnes koná předposlední závod letní Grand Prix, kde právě ti nejlepší startují. "Pro Liberec to bude výjimečný závod, lepší obsazení jsme si ani nemohli přát," říká za organizátory Rostislav Jozífek.

Na věži můstku pod Ještědem se objeví nejzářivější hvězdy skokanského světa: Adam Malysz, Thomas Morgenstern nebo Andreas Küttel. Jen vládce loňské sezony Simon Ammann dal přednost testování kombinézy a posedu v leteckém tunelu doma ve Švýcarsku.

A na poslední chvíli se omluvil rakouský mladík Gregor Schlierenzauer. Ze včerejší kvalifikace postoupilo mezi padesátku do dnešního závodu sedm z devíti Čechů. Borek Sedlák jako nejlepší z domácích skokanů v pořadí Grand Prix měl účast jistou.

Zkušený veterán Jakub Janda obsadil po nejdelším skoku 132,5 metru druhé místo (na body vyhrál Slovinec Robert Kranjec s 131 metry). Sužuje ho však silná viróza.

"Na nohy mě postavila kalciovka, ale jdu si hned lehnout. Uvidím, co ráno," říkal Janda poté, co vynechal druhý tréninkový skok. "Hlavní byl postup. Dal jsem solidní skok, ale je mi hrozně." Překvapil však fanoušky zajímavým knírkem. "Sázka s Koudym (kolegou Koudelkou), hned půjde dolů," kabonil se zkušený reprezentant.

Hodně dlouho se o postup strachovali Antonín Hájek (111 m) i Roman Koudelka (109 m). "Podmínky jsou dobré. Ale já dal uspěchaný odraz, nepovedený skok," omlouval se Hájek a ve chvíli, kdy se protlačil do soutěže, radostně si zaťukal na srdce.

"V tréninku skáče dobře a v závodu je v křeči. Zase ta hlava, ta hlava… Ale má po maturitě, může se konečně uvolnit," komentoval výsledek Luboš Plecháč, osobní Koudelkův trenér.

Na startu v Liberci chybí vedoucí muž Grand Prix Japonec Daiki Ito, a tak se předpokládá souboj o prvenství mezi trojicí polských reprezentantů – Adamem Malyszem, Davidem Kubackým a Kamilem Stochem. Ti jsou za sebou v pořadí Grand Prix srovnaní od druhého do čtvrtého místa.

Ženy budou závodit na můstku HS 100 od 14 hodin, muži na velkém ještědském s označením HS 134 začnou v 18 hodin za umělého osvětlení. Závod přenáší televizní stanice Eurosport.

Vstupenky stojí 200 korun pro dospělého, děti jdou zdarma. Pořadatelé navíc pro školáky připravili soutěž o zájezd do Vídně. "Škola, ze které přijde nejvíce dětí, získá zájezd včetně návštěvy výrobny světoznámých sušenek," říká Rostislav Jozífek.

Pořadatelé rozdělili do škol 1 700 vstupenek, a pokud by všechny děti skutečně přišly, vytvoří se pod Ještědem slušný divácký kotel. "Doufáme, že přijde aspoň tisíc diváků, pokud to budou dva tisíce, byli bychom velmi spokojeni," podotkl Jozífek.

Finále letní Grand Prix je na pořadu v neděli v Klingenthalu.

Kouč Jiroutek: Máme šanci na výborný výsledek

Reprezentační kouč David Jiroutek už se nemusí spoléhat na jediného skokana. V letní sezoně se výsledkově výrazně prosazovala hned čtveřice závodníků.

To je před dnešním závodem letní Grand Prix v Liberci dobrá zpráva.
"Máme za sebou jednu z nejlepších letních sezon," pochvaluje si Jiroutek.

"Kluci jsou hladoví skákat doma, v zimě se jim to už dlouho nepovedlo. Až pět skokanů má obrovskou šanci dosáhnout výborných výsledků. Když kluci předvedou svoje lepší výkony, jsou schopní být do třicátého místa na světě."

Čekáte tedy lepší sezonu, než byla ta minulá?
Použiju věty z fotbalu. Náš kádr stavíme už dlouho na šesti lidech.
A dlouho také pracujeme na mixu české, slovinské a rakouské školy.
Změna pravidel, kdy se zkrátily lyže a zvedla se váha závodníků, nám přišla vhod. Jsem spokojen s výsledky a také třeba s tím, že Norové v minulých letech byli hodně daleko před námi a teď jim skáčou jeden dva lidi.

Zatímco výkony vašich svěřenců se vyrovnávají.
Přesně tak. Jsem rád, že to přichází před mistrovstvím světa v norském Oslu, kde se po dlouhé době budou skákat dva závody týmů – na velkém i malém můstku. Zvýšení kvality jednotlivců je pro soutěž družstev velké plus. Už pomalu začínáme mluvit o tom, že bychom se mohli psychicky připravovat na boj o medaile.

Kdo je teď tahounem reprezentace?
V létě skákal výborně Borek Sedlák. Jenže jak to bude v zimě, rozhodnou až první tři závody Světového poháru. Pak už se dá mluvit dál.

Jakub Janda spolupracuje se slovinským koučem Bajcem. Připravuje se individuálně?
Příprava běží normálně. Spolupracujeme s ním, byl s námi na závodech v Norsku a je na tom dobře. Má zcela nové vázání, navíc podložku pod přední část boty, která mu staví lyže víc na plochy, aby měl větší nosný odpor ve vzduchu. Kupu věcí jsme vytestovali, teď přijde ta nejtěžší: výběr kombinéz na zimu. Potřebujeme jednu dvě výborné na začátek a jak se kluci chytnou, můžou závodit s čistou hlavou.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze