Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jen s Čechy by Chrudim hrála futsal jinak, říká poražený pardubický trenér

Futsal Torf Pardubice vs. Era-Pack Chrudim - Jedním ze zahraničních klenotů chrudimského týmu je i Max s osmičkou, který s třemi krajany ukazuje zbytku české ligy jiný rozměr futsalu. (15. listopadu 2010) | foto: Michal Klíma, MAFRA

16 2010
Je to trochu zvláštní, ale existuje prohra, která nebolí? Ano! Málokterý trenér si totiž v letošním ročníku futsalové ligy může i po prohraném zápase s chrudimským Era-Packem říci, že jeho tým po porážce od sedminásobného českého mistra odešel s hlavou nahoře.

Kouč Torfu Pardubice Miloslav Růžička je jeden z nich. Jeho mužstvo prohrálo v 10. kole východočeské derby s rivalem 2:5, přičemž ještě ve druhé půli bylo v těsném kontaktu.

"Výsledkově spokojený nejsem, ale herně určitě ano," říká zkušený trenér i navzdory faktu, že se jeho mužstvo drží na předposledním místě Jetbull Futsal ligy.

Torf je dosud jediným týmem, který stačil Chrudimi herně i výsledkově. Jaké máte pocity?
Odehráli jsme kvalitní utkání. Dokázali jsme v poločase udržet remízu 1:1. Herně spokojený jsem, ale v dané chvíli jsme odehráli to, na co proti takovému soupeři máme.

Čím to je, že jste Era-Packu dlouho vzdorovali?
Pomáhá nám i to, že se s nimi můžeme konfrontovat v poháru nebo sehrajeme přátelské utkání. Mám jejich hráče zmapované, koneckonců i studii jejich hry. Byli jsme na ně nachystaní, a proto to tak dopadlo.

Ještě po poločase jsme s nimi dokázali hrát 2:3. Pochopitelně měli lepší pohyb, rychleji kombinovali. Věděli jsme, co na ně hrát, kluci to do puntíku plnili, nedopouštěli se chyb a drželi brankový prostor. Sice jsme prohráli, ale měli jsme z toho dobrý pocit.

Hrálo podle vás roli i to, že Slováček nebo Koudelka se v létě s Chrudimí připravovali a tým znají?
Tím to dle mého není. Jsem rád, že tam před sezonou trénují a mohou čerpat některé věci od Brazilců. Ale u nás pak mají taktiku a hru založenou na něčem jiném. Museli se na to během týdne adaptovat, a pokud přidají mančaftu i své technické prvky, je to plus.

Ale dokázali jste jejich sílu poměrně dobře eliminovat.
Jsou silní, protože mají čtyři Brazilce. Ti jsou vesměs profesionálové čili nechodí do práce, trénují tak, jak by měli. Proto jsou v té lize o tolik výše. Dovolím si tvrdit, že pokud by měl Era-Pack v týmu jenom Čechy, myslím si, že by to bylo ještě vyrovnanější utkání.

Chcete tím říci, že Brazilci ligou tančí, kdežto Češi to ubojují?
Jsou individuálně zdatnější, dokážou řešit některé akce jinak, než to dělají naši hráči. Navíc jsou tam hráči jako Cacau nebo Dentinho, kteří odehráli spoustu zápasů v prestižních soutěžích. Jsou podstatně výše, protože zažili hodně těžkých utkání. Třeba Max šel při čtvrtém gólu ze strany a zakončil. Dopředu už musel vědět, jak to chce udělat. Zato my to většinou řešíme razancí.

Takže si myslíte, že by se český futsal měl od nich více přiučit?
Tolik se učit nepotřebujeme. Jenže abyste tyhle věci mohl trénovat, musíte mít ty hráče. Mám v kádru kvalitní technické hráče, Slováčka nebo Berana. Jsou to takoví hračičkové. Jenže aby mohli rozhodovat utkání, do toho musejí vyrůst. Pokud půjdou tou cestou, nebudou jen v reprezentaci do 21 let, ale posunou se do áčka.

Jako byste se zasnil. Hodil by se vám takový šikovný hráč, že?
Hodil, ale musíme pracovat i s tím, co tu máme.Najdete na iDNES.czmobilní verze