Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jelínek je v elitním "klubu 9000"

11 2000
N y m b u r k - Párkrát bouchnul míčem o zem, zvedl jej nad hlavu a krátce se zamyslel.
Párkrát bouchnul míčem o zem, zvedl jej nad hlavu a krátce se zamyslel. O vteřinu později míč "bez škrábnutí" proletěl síťkou. Basketbalista Josef Jelínek z Nymburka právě vstoupil jako pátý muž ligové historie na metu 9000 bodů, v sobotu přidal ještě 11 bodů navrch. Co si dnes myslí čtyřiatřicetiletý muž po patnácti ligových sezonách, v nichž prostřídal Brno, rakouský Klosterneuburg, Vyšehrad a Kunín, získal sedm titulů a nasbíral 165 startů v národním týmu?

BRABENEC, ZÍDEK A SPOL.

"Lidé, které já ještě zažil na hřišti. Uznávám je, jsou to kapacity, ale určitě ne nedotčené modly. Považuju se za normálního člověka, oni jsou také normální, takže mi nepřipadá tak zvláštní, že se k nim blížím ve střelecké tabulce."

KOLIK DÁ JEŠTĚ KOŠŮ

"Brabencovi jsem slíbil, že nepřestanu, dokud nepřekonám jeho 11 029 bodů. Teď jen doufám, že nebudu muset hrát do čtyřiačtyřiceti jako on. Počítám, že tak šest set bodů za rok zplodím, to není tak hrozné. Pokud zdraví vydrží, věřím, že kolem dvou tisíc bodů ještě nasypu."

JAK SE STÁT KANONÝREM

"Hlavně chtít a také mít štěstí na zdraví. Odmala se ve mně vyvalila největší agrese a síla, když se hrálo dopředu. Je ale důležité, aby vás v těchto schopnostech podpořil i trenér. Nestačí odtrénovat si standard, je třeba něco nastřílet před tréninkem, něco si přidat po něm. Já chodil navíc trénovat i se svými dětmi."

ŠPATNĚ BRÁNIL, POMALÉ NOHY?

"To je moje škatulka už z minulého režimu. Vyčníval jsem z jedné řady, a to tehdy bylo špatně. Nastřílel jsem třeba čtyřicet bodů, můj protihráč jich dal patnáct. Někdo jiný dal jediný koš, ale přes něj šlo jenom osm bodů - a on byl ten dobrý. Já jsem průměrně dobrý obránce jako mnoho jiných, ne strašně špatný. A s pomalýma nohama bych se přece neprosadil ani v útoku..."

O REPREZENTACI

"Dostal jsem se do ní trochu průkopnicky už v devatenácti, ačkoliv jsem neprošel kadety ani juniory. Tehdejší zájezdy spolu s Rajniakem, Kropilákem nebo Brabencem mi daly hrozně moc. Po revoluci jsem ale veřejně kritizoval poměry v domácím basketu a z týmu vypadl. Ještě v roce 1994, kdy jsem byl nejlepší ve všech statistikách kromě doskoků, mě trenér Rón pozval na tři přípravná utkání. Zahrál jsem si tři minuty... Ničeho nelituju, ale kdyby tehdy někteří lidé nemysleli jen na individuální prospěch a prestiž, daly se dělat lepší výsledky."

JAK SE ZMĚNIL BASKET

"V každém případě v pojetí. Dřív se prosazovaly technické typy, dnes dominuje fyzička, svaly a síla. Před patnácti lety se chodilo do posilovny svátečně, dnes musím tolikrát jako nikdy v životě. Chodí se víc do těla, přibývá zranění, agresivity. A také je mi hrozně líto, když vidím, jaké se klukům nabízejí možnosti, a oni s tím tak hazardujou a nechtějí pořádně trénovat."

NEJLEPŠÍ STŘELCI LIGOVÉ HISTORIE

1. Kamil Brabenec 11 029 bodů
2. Jiří Zídek starší 10 838 bodů
3. Jan Bobrovský 9 915 bodů
4. Michal Ježdík 9 595 bodů
5. Josef Jelínek 9 011 bodů

Autor:


Témata: Jan Bobrovský
Najdete na iDNES.czmobilní verze