Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Senzační přemožitelka Soukalové: psycholožka, která vydala knihu básní

PŘEKVAPIVÁ VÍTĚZKA. Jekatěrina Jurlovová získala zlato ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa ve finském Kontiolahti. | foto: Reuters

12 2015
Tak třeba Veronika Vítková, která se dosud na šampionátu střelecky trápila? Nebo domácí miláček Kaisa Mäkäräinenová? Či se snad úspěchů dočká vedoucí žena Světového poháru Darja Domračevová? Favoritek vytrvalostního závodu bylo mnoho, rozhodně však mezi nimi nebyla Jekatěrina Jurlovová, před startem 61. žena v pořadí SP. A přece ho vyhrála.

Když s číslem 93 vyjížděla do závodu, málokdo ji věnoval zvláštní pozornost. Jenže pak 30letá Ruska zvládla čistě první střelbu, druhou a držela se na dohled nejlepším.

Tedy i Gabriele Soukalové, do té doby vedoucí závodnice.

Po čtvrté střelbě už bylo takřka jasno - Jurlovová, která dosud nikdy nebyla v závodě Světového poháru ani na stupních vítězů, tentokrát vyhraje.

„Je to úžasné. Před měsícem jsem získala bronz na mistrovství Evropy a táta mi říkal, že budu mít medaili i na světovém šampionátu. Myslela jsem si, že blázní,“ vyprávěla.

Rusko se řadí k biatlonovým velmocím, přesto ve středu získalo první zlato od roku 2009. A sotva mohl někdo čekat, že to bude právě zásluhou Jurlovové.

Před čtyřmi lety se s ruským týmem rozešla ve zlém. Při posledním závodě Světového poháru v roce 2011 vyhodil šéf ruského biatlonu Michail Prochorov přímo během závěrečné štafety kouče Anatolije Hovanceva.

Tři medailistky z vytrvalostního závodu na MS bialtonistek (zleva): stříbrná...

Tři medailistky z vytrvalostního závodu na MS bialtonistek (zleva): stříbrná Gabriela Soukalová, zlatá Jekatěrina Jurlovová a bronzová Kaisa Mäkäräinenová.

Místo něj přivedl Wolfganga Pichlera, tehdy nejdražšího kouče světa. S ním se však Jurlovová nepohodla a z týmu odešla. Chystala se pak sama, pod vedením otce a na vlastní náklady. Dlouho se trápila, hledala formu. Až loni v létě přišel zlom.

Jurlovová zkusila trénovat v Kontiolahti spolu s Mäkäräinenovou a znovu pod dohledem Hovanceva. Poté se vrátila do ruského týmu, zkusila si několik závodů méně prestižního IBU Cupu. Přesto pochybovala, jestli má její snažení ještě smysl.

„Loni v prosinci jsem přemýšlela o konci kariéry. A táta mi říkal: Zkus ještě poslední start,“ vyprávěla. Poslechla ho - a vyhrála sprint na ruských závodech.

Soukalová o vítězce

„Pravdou je, že do ní bych to tedy neřekla. Ale ona je moc milá, pořád se usmívá,“ řekla Gabriela Soukalová o Jurlovové. Také bronzová Kaisa Mäkäräinenová necítila zášť. Naopak - Rusku hned po závodě objala a říkala: „Jsem ráda, že jsi vyhrála! Zasloužila sis to.“

Podpořená novou nadějí v lednu odjela na mistrovství Evropy. Když tam získala bronz, definitivně uvěřila: Ještě na to mám.

Přesto nechybělo mnoho - a do světového šampionátu v Kontiolahti nemusela kvůli nabité konkurenci v ruském týmu vůbec zasáhnout. Kvůli osobním problémům však vytrvalostní závod vynechala Glazyrinová, Šumilovovou pak nechali Rusové odpočívat před štafetou.

Jurlovová, která se jinak živí jako sportovní psycholožka, dostala šanci - a beze zbytku ji využila.

A kdo ví, třeba jednou o svém triumfu napíše báseň. Právě poezie totiž patří k jejím koníčkům, dokonce už vydala sbírku s názvem „Čekání na jaro“.

„Možná až se uklidním. Ale teď jsem v tak příjemném stavu, že ani nemám slova,“ vykládala bezprostředně po triumfu.

Místo konce kariéry přišlo nečekané zlato.

Autor:


Článek se mi líbí
Najdete na iDNES.czmobilní verze